«Կոմերսանտը» 3 մլրդ ռուբլի Է գնահատել ավիաընկերությունների կորուստները Վրաստան թռիչքների արգելքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստան Ռուսաստանի ավիաընկերությունների թռիչքների արգելքը կվերաբերի 155 հազար ռուսաստանիցի զբոսաշրջիկների, որոնք ստիպված կլինեն չեղարկել թռիչքները: Ավիաընկերությունները հարկադրված նրանց պետք Է վերադարձնեն 2,3-ից մինչեւ 3 միլիարդ ռուբլի: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաշվարկել Է «Կոմերսանտի» աղբյուրը զբոսաշրջության ճյուղում:
Եվս 25 հազար ռուսաստանցիներ պետք Է Վրաստանից վերադառնան մինչեւ արգելքի գործողության սկսվելը, որն ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 8-ին: Ավիափոխադրողները լուրջ կորուստներ կկրեն, կարծում Է թերթի աղբյուրն ավիաընկերություններից մեկում: Նա հիշեցրել Է, որ արգելքի մասին որոշումն ընդունվել Է ամռան թեժ սեզոնից երկու շաբաթ առաջ, երթուղային ցանցը վերակազմելու ժամանակ չի մնացել: Նա հնարավոր Է համարել, որ առաջիկա երկու շաբաթներին Վրաստան կթռչեն դատարկ ինքնաթիռներ. մարդկանց մի մասը կհրաժարվի մեկնել բացասական տեղեկատվական ֆոնի պատճառով: Ավիաճյուղի այլ աղբյուրներ նշել են, որ Վրաստան չվերթերը կազմում են Ռուսաստանի ավիաընկերությունների ավիափոխադրումների ոչ կրիտիկական բաժինը: Նրանցից մեկի խոսքով՝ «Աերոֆլոտը» վաճառել Է 25 հազար տոմս դեպի Վրաստան՝ 2018 թվականի հուլիսի 3,6 միլիոն տոմս ընդհանուր վաճառքի դեպքում: Լոուքոսթերների մոտ Վրաստան թռիչքների բաժինն ավելի զգալի Է: Ավիաընկերություններում չեն ճշտում, թե իրենք քանի տոմս են վաճառել հուլիսի 8-ից հետո ժամկետների համար: Հունիսի 22-ին ՌԴ փոխվարչապետ Մաքսիմ Ակիմովի ներկայացուցիչը, ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները, հայտարարել Է, որ Ռուսաստանի առանձին փոխադրողներ պատրաստ կլինեն զբոսաշրջիկներին տանել Հայաստանի եւ Հյուսիսային Օսիայի օդանավակայաններով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

"Коммерсантъ" оценил в 3 млрд рублей потери авиакомпаний из-за запрета полетов в Грузию
Запрет на полеты российских авиакомпаний в Грузию затронет 155 тысяч российских туристов, которым придется отменить перелеты. Авиакомпаниям придется вернуть им от 2,3 до 3 млрд рублей, подсчитал источник "Коммерсанта" в туристической отрасли.
Еще 25 тысячам россиян предстоит вернуться из Грузии до начала действия запрета, который вступит в силу 8 июля.
Потери авиаперевозчиков будут серьезными, считает источник газеты в одной из авиакомпаний. Он напомнил, что решение о запрете было принято за две недели до разгара летнего сезона, на перестройку маршрутной сети времени не осталось. Он допустил, что в ближайшие две недели в Грузию будут гонять пустые самолеты: часть людей откажется лететь из-за негативного информационного фона,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Другие источники в авиаотрасли отметили, что рейсы в Грузию составляют некритичную долю авиаперевозок российских авиакомпаний. По словам одного из них, "Аэрофлот" продал 25 тысяч билетов в Грузию при общих продажах за июль 2018 года - 3,6 млн билетов. У лоукостеров доля перелетов в Грузию более значительна. В авиакомпаниях не уточняют, сколько билетов у них продано на даты после 8 июля.
22 июня представитель вице-премьера Максима Акимова заявил по итогам совещания, что некоторые российские перевозчики будут готовы вывезти туристов после 8 июля через аэропорты Армении и Северной Осетии.