Ոստիկանությունն ապահովում է Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննող դատավորների անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանությունն ապահովում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննող դատավորներ Դավիթ Գրիգորյանի և Արմեն Դանիելյանի անվտանգությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ոստիկանության լրատվական ծառայությունից: Դատավորները դիմել էին ՀՀ ոստիկանությանն իրենց անվտանգությունն ապահովելու համար:
Մայիսի 18-ին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը «Մարտի 1-ի» գործի շրջանակներում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի՝ կալանավորումը փոխելու վերաբերյալ պաշտպանների միջնորդությունը բավարարել էր և Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ էր արձակվել. Դատարանը հաշվի էր առել Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի և ներկա նախագահ Բակո Սահակյանի երաշխավորությունը: Դավիթ Գրիգորյանը նաև կասեցրել է գործի  վարույթն ու այն ուղարկել է ՍԴ՝ լրացուցիչ քննության համար:
Դատավոր Արմեն Դանիելյանի վարույթում այժմ գտնվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի գործի առնչությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքարկման քննությունը Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան ուղարկելու  որոշման վերաբերյալ:

Police assign security details to judges in Kocharyan case
YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. Judges Davit Grigoryan (pictured left) and Armen Danielyan (pictured right) are under protection, Armenian police told ARMENPRESS.  Grigoryan and Danielyan are the judges who are presiding over the trial of former President Robert Kocharyan.
According to police, the judges themselves requested police to provide personal security.
Davit Grigoryan is the judge who released Kocharyan from pre-trial detention and suspended the March 1 trial in order to forward it to the Constitutional Court for validation.
Armen Danielyan is currently presiding over the hearing of the prosecution’s complaints regarding the release of the ex-president and the suspension of the trial.
The March 1 case refers to the criminal investigation into the 2008 post-election unrest in Yerevan, when clashes between security forces and protesters left 10 people, including two security officers dead. The unrest spanned from late February until late March. The events are known simply as March First because it was on this day when police troops violently dispersed protesters in downtown Yerevan. Robert Kocharyan was the outgoing president at the time. He is charged with “overthrowing Constitutional Order” and bribery. Several other former high-ranking officials are also charged.