Ոստիկանությունն ապահովում է Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննող դատավորների անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանությունն ապահովում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննող դատավորներ Դավիթ Գրիգորյանի և Արմեն Դանիելյանի անվտանգությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ոստիկանության լրատվական ծառայությունից: Դատավորները դիմել էին ՀՀ ոստիկանությանն իրենց անվտանգությունն ապահովելու համար:
Մայիսի 18-ին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը «Մարտի 1-ի» գործի շրջանակներում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի՝ կալանավորումը փոխելու վերաբերյալ պաշտպանների միջնորդությունը բավարարել էր և Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ էր արձակվել. Դատարանը հաշվի էր առել Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի և ներկա նախագահ Բակո Սահակյանի երաշխավորությունը: Դավիթ Գրիգորյանը նաև կասեցրել է գործի  վարույթն ու այն ուղարկել է ՍԴ՝ լրացուցիչ քննության համար:
Դատավոր Արմեն Դանիելյանի վարույթում այժմ գտնվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի գործի առնչությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքարկման քննությունը Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան ուղարկելու  որոշման վերաբերյալ:

Полиция обеспечивает безопасность судей, рассматривающих дело Роберта Кочаряна
Полиция Армении обеспечивает безопасность судей по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна - Давида Григоряна и Армена Даниеляна. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе Полиции Армении. Судьи обратились в Полицию Армении для обеспечения их безопасности.
18 мая судья Давид Григорян удовлетворил ходатайство адвокатов об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна в рамках дела 1 марта, и Роберт Кочарян был освобожден.
Суд принял во внимание поручительство бывшего президента Республики Арцах Аркадия Гукасяна и нынешнего президента Бако Саакяна. Давид Григорян также приостановил производство по делу и направил его в КС для дополнительного рассмотрения.
В производстве судьи Армена Даниеляна в настоящее время находятся апелляции Генпрокуратуры РА по делу второго президента РА Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворкяна и об изменении меры пресечения в отношении Кочаряна и решении о приостановлении производства по уголовному делу и направлении его в Конституционный суд.