S-300 զենիթահրթիռային համալիրների մասնակցությամբ ՀՀ-ում և Արցախում շարունակվում են մարտական հրաձգությամբ զորավարժությունները
S-300 զենիթահրթիռային համալիրների մասնակցությամբ ՀՀ-ում և Արցախում
շարունակվում են մարտական հրաձգությամբ զորավարժությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Զինված ուժերի Հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները պատրաստ են հակադարձել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների օդային տարածքի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգության: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար, փոխգնդապետ Սևակ Տոռոզյանը:
Փոխգնդապետ Տոռոզյանի ենթակայության տակ գտնվող զորամասը հունիսի 18-ին ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերում հակաօդային պաշտպանության համակարգի ամբողջական ընդգրկմամբ և Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ՀՕՊ ստորաբաժանումների մասնակցությամբ մեկնարկած մարտական հրաձգությամբ զորավարժությունների մասնակիցներից մեկն է:
«Զորամասը շուրջօրյա կրում է մարտական հերթապահության համար 2 պատրաստականությունը: Զորավարժությունների շրջանակներում փորձարկվում են ինչպես նոր զենիթահրթիռային համալիրներն, այնպես էլ արդիականացված զենիթահրթիռային համալիրները: Ցանկացած ոտնձգության պատրաստ ենք օրվա ցանկացած պահի և եղանակի: Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների ամբողջ տարածքը պաշտպանված է ցանկացած ոտնձգությունից»,- ասաց Տոռոզյանը:
Զորավարժությունների ընթացքում զորամասում փորձարկվում են նաև S-300 հեռահար զենիթահրթիռային համալիրները:
«Մինչև 6 րոպեում զենիթահրթիռային համալիրները բերվում են համար 1 պատրաստականության վիճակի և պատրաստ են կատարել իրենց առջև դրված խնդիրները: Զորավարժության ընթացքում փորձարկվում են նաև հայկական արտադրության նոր տեսակի ռադիոլոկացիոն կայանները: Մշակվում են փոխգործակցության հարցերը Պաշտպանության բանակի Հակաօդային պաշտպանության ուժերի ու միջոցների հետ»,- նշեց փոխգնդապետը:
Զորավարժությունների նպատակն է համատեղ կիրառման հարցերի ներդաշնակումը, միասնական կառավարման համակարգերի, ռադիոլոկացիոն հետախուզության և զենիթային կրակի վարման արդյունավետության, ինչպես նաև մարտական հաշվարկների պատրաստության մակարդակի բարձրացումը:
Մարտական հրաձգությանն ընդգրկված են ժամանակակից ՀՕՊ զինատեսակներ` Ս-300, արդիականացված Ս-125, Օսա-ԱԿ և Ստրելա-10 զենիթահրթիռային համալիրներ, Իգլա-Ս և Վերբա դյուրակիր ԶՀՀ-ներ: Զորավարժություններին մասնակցում են նաև հայրե­նական արտադրության նորագույն ռադիոլոկացիոն կայաններով սպառազի­նված ՀՕՊ ստորաբաժանումներ:

В Армении и Арцахе продолжаются боевые учения с участием зенитно-ракетных комплексов “С-300”
Подразделения противовоздушной обороны Вооруженных сил Армении готовы отреагировать на любое посягательство на воздушное пространство Армении и Арцаха. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал командующий N-ской воинской части МО Армении подполковник Севак Торозян.
Воинская часть, находящаяся в подчинении подполковника Торозяна, одна из участвующих в боевых учениях с полным применением системы противовоздушной обороны ПВО ВС РА и участием подразделений ПВО Армии обороны Республики Арцах, начавшихся 18 июня.
“Воинская часть круглосуточно несет боевое дежурство готовности № 2.  В рамках учений проходят испытания как новые зенитно-ракетные комплексы, так и модернизированные зенитно-ракетные комплексы. Мы готовы к любым посягательствам в любое время дня и в любую погоду.  Вся территория Республики Армения и Республики Арцах защищена от любых посягательств”, - сказал Торозян.
В ходе учений в воинской части проходят испытания и зенитно-ракетные комплексы “С-300”.
“За 6 минут зенитно-ракетные комплексы приводятся в состояние готовности № 1 и готовы выполнить поставленные перед ними задачи. В ходе учений испытываются также и новые радиолокационные станции армянского производства. Разрабатываются вопросы взаимодействия с силами и средствами противовоздушной обороны Армии обороны”, - отметил подполковник.
Цель учений - согласование вопросов совместного применения, повышение эффективности единых систем управления, радиолокационной разведки и ведения зенитного огня, а также уровня подготовки боевых расчетов.
В боевой стрельбе задействованы современные виды ПВО – “С-300”, модернизированные зенитно-ракетные комплексы “С – 125”, “Оса – АК” и “Стрела – 10”, зенитно-ракетные комплексы “Игла – С” и “Верба”. В учениях принимают участие подразделения ПВО, оснащенные новейшими радиолокационными станциями отечественного производства.