Մահացել Է ՏԱՍՍ-ի նախկին գլխավոր տնօրեն Լեոնիդ Զամյատինը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 97 տարեկան հասակում վախճանվել Է խորհրդային պետական եւ հասարակական-քաղաքական գործիչ, դիվանագետ Լեոնիդ Զամյատինը, որը 1970-ական թվականներին գլխավորել Է ՏԱՍՍ-ը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության՝ հունիսի 20-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
«ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը խորը վշտով հայտնում Է, որ հունիսի 19-ին կյանքի 98-րդ տարում մահացել Է ԽՍՀՄ պետական եւ հասարակական-քաղաքական նշանավոր գործիչ, պաշտոնաթող արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լեոնիդ Միտրոֆանի Զամյատինը, որն իրեն Հայրենիքին ծառայելուն Էր նվիրել արտաքին քաղաքական ուղղությամբ »,-նշվում Է փաստաթղթում: Զամյատինը ՄԱԳԱՏԷ-ին առընթեր ԽՍՀՄ մշտական ներկայացուցիչն Էր 1959-1960 թվականներին, 1970-1978 թվականներին զբաղեցրել Է ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը, 1978-1986 թվականներին ղեկավարել Է ԽՄԿԿ Կենտկոմի տեղեկատվության բաժինը: 1986-ից մինչեւ 1991 թվականը ԽՍՀՄ-ի դեսպանն Էր Մեծ Բրիտանիայում, Լենինյան մրցանակի դափնեկիր Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умер бывший гендиректор ТАСС Леонид Замятин
Советский государственный и общественно-политический деятель, дипломат Леонид Замятин, возглавлявший в 1970-е годы ТАСС, скончался в возрасте 97 лет. Об этом говорится в распространенном в четверг сообщении МИД России.
"Министерство иностранных дел РФ с прискорбием сообщает, что 19-го июня на 98-м году жизни скончался выдающийся государственный и общественно-политический деятель СССР, чрезвычайный и полномочный посол в отставке Замятин Леонид Митрофанович, посвятивший себя служению Родине на внешнеполитическом направлении", - указывается в документе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Замятин был постоянным представителем СССР при МАГАТЭ в 1959-1960 годах, занимал пост генерального директора ТАСС в 1970-1978 годах, в 1978-1986 годах руководил Отделом информации ЦК КПСС. С 1986-го по 1991 год был послом СССР в Великобритании. Лауреат Ленинской премии.