Գլխավոր դատախազը Քոչարյանի գործով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը արդարադատությունից խուսափելու միտում է համարում
Գլխավոր դատախազը Քոչարյանի գործով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը
արդարադատությունից խուսափելու միտում է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վերաքննիչ դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով բողոքի քննության դատական նիստում` ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ամփոփ ներկայացրեց մեղադրող կողմի բողոքների հիմքերը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ գլխավոր դատախազը նշեց, որ  դատական ակտի վերլուծությունը ակնհայտորեն վկայում է, որ առաջին ատյանի դատարանը խուսափել է սեփական գնահատականներ հնչեցնել հիմնավոր կասկածի առնչությամբ:
«Զավեշտալի ենք համարում այն, որ գործն, ըստ էության, քննության համար վարույթ  ընդունած դատավորը ձեռքի տակ ունենալով ողջ գործի նյութերը, ընդ որում բազմապատիկ անգամ մեծ ծավալով նյութեր, քան այս քրեական գործով միջդատական վարույթի նկատմամբ վերահսկողության շրջանակներում խափանման միջոցի հարցը քննած դատավորներն են ունեցել, կարևորագույն կերպով արձանագրում է միայն հիմնավոր կասկածի առնչությամբ նախկին դատարանների դիրքորոշումները: Ակնհայտորեն, ունենալով նյութերի մեծ ծավալի տարբերություն, իրականացնելով շուրջ երեք օր քննություն, դատարանը ընդամենը իր որոշումներում արձանագրումներ է  անում նախկինում խափանման միջոցի հարցը քննարկած դատավորներին: Մեր գնահատմամբ` սա ոչ այլ ինչ է, քան տվյալ գործով արդարադատություն իրականացնելուց խուսափելու միտում»,- ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Ըստ Դավթյանի` մեղադրող կողմը մանրամասն ներկայացրել է մեղադրյալին մեղսագրված արարքներով հիմնավոր կասկածի առկայությունը:
«Փաստարկված ու մանրամասն ներկայացվել է սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքի նկարագրությունը, հանցավոր սխեմայի առանձին փուլերով և դրանց վկայող ապացուցներով»,- ընդգծեց ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Արթուր Դավթյանի կարծիքով` առաջին ատյանի դատարանն ապօրինի և անհիմն դատական ակտ է ներկայացրել` մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելով անձնական երաշխավորությունը:
«Գտնում ենք, որ այդ խափանման միջոցն անհամաչափ է, ենթակա է բեկանման և ստեղծված իրավիճակում մեր կողմից ներկայացված հիմնավորումներով միակ համաչափ խափանման միջոցը մեր օրենսդրությամբ նախատեսված կալանավորումն է»,- եզրափակեց Դավթյանը:
Վերաքննիչ քրեական դատարանում քննվում է Քոչարյանի կալանքը փոխելու և անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու, ապա նաև քրեական գործը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան ուղարկելու՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազության և մարտի 1-ի տուժողների իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչների բողոքի քննությունը:

Генпрокурор решение суда первой инстанции по делу Кочаряна считаетуклонением от правосудия
В апелляционном суде РА на судебном заседании по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и других генпрокурор РА Артур Давтян подвел итоги обоснованности апелляций стороны обвинения. Как сообщает Арменпресс, генпрокурор отметил, что анализ судебного акта свидетельствует о том, что суд первой инстанции уклонился от озвучивания собственных оценок в связи с обоснованным сомнением.
“Считаем курьезным то, что судья, по сути, принявший дело к рассмотрению, имея под рукой материалы всего дела, причем в большем объеме, чем имели судьи в рамках контроля над межсудебным производством по этому уголовному делу, рассматривавшие вопрос меры пресечения, важнейшим образом констатирует позиции прежних судов только в связи с обоснованным сомнением. Очевидно, имея разницу в большем объеме материалов, проведя расследования в течение около трех дней, суд в своих решениях всего лишь фиксирует судей, обсуждавших вопрос о мере пресечения. По нашей оценке, это не что иное, как стремление избежать правосудия по данному делу”, - сказал генпрокурор.
По словам Давтяна, сторона обвинения подробно представила наличие обоснованного сомнения в содеянном.
“Аргументированно и детально представлено описание обвинения в свержении конституционного строя, отдельными этапами преступной схемы и свидетельствующими о них доказательствами”, - подчеркнул генпрокурор РА.
По мнению Артура Давтяна, суд первой инстанции представил незаконный и необоснованный судебный акт, избрав в отношении Роберта Кочаряна меру пресечения личное поручительство.
“Мы считаем, что эта мера пресечения несоразмерна, она подлежит отмене и единственной адекватной мерой пресечения, представленной нами в сложившейся ситуации, является арест, предусмотренный нашим законодательством”, - заключил Давтян.
В апелляционном уголовном суде рассматривается рассмотрение апелляционных жалобпредставителей Генпрокуратуры РА и правопреемников потерпевших 1 марта против решения судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна об изменении ареста Кочаряна и освобождении его под личное поручительство, а также о приостановлении уголовного дела и направлении его в Конституционный суд.
18 мая суд общей юрисдикции ереванских административных районов Аван и Нор Норк под председательством Давида Григоряна изменил меру пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна под личное поручительство президента АрцахаБако Саакяна и экс-президента Аркадия Гукасяна. Затем судья Григорян приостановил производство уголовного дела и направил его в Конституционный суд.23 мая Генпрокуратура Армении опротестовала оба решения, принятые судьей суда общей юрисдикции Еревана Давидом Григоряном по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Согласно обвинительному заключению, опубликованному в информационной системе Datalex,Роберт Кочарян с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая пост президента РА, свергнул конституционный строй РА, а также, используя свое должностное положение, способствуя осуществлению действий в пользу единственного участника и директора ООО “Ти Эс ЭсЭс Си Армения” Сильвы Амбарцумян, в феврале и мае 2008 года, при содействииСамвелаМайрапетяна, получил от нее взятку в особо крупных размерах - 927.000.000 драм РА  экв. 3 000 000 долларов США.