Նորվեգիայում կարող Է ստեղծվել աշխարհում առաջին «առանց ժամանակի» գոտին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգական կղզին, որտեղ բեւեռային օրը տեւում Է մայիսի 18-ից մինչեւ հուլիսի 26-ը, ցանկանում Է այդ ժամանակաշրջանում հրաժարվել ժամանակից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNN-ը:
Ամառային արեւակայության գալով՝ Սոմմարյոյ (թարգմանաբար նշանակում Է «Ամառային կղզի») կղզու բնակիչները պլանավորում են «իրենց հայտարարել աշխարհում առաջին «առանց ժամանակի գոտին»:
Վերապրելով նոյեմբերից մինչեւ հունվար տեւող երկար բեւեռային գիշերը, երբ արեւն ընդհանրապես չի ծագում, նրանք առավելագույնս օգտագործում են ամառային ամիսները՝ ուշադրություն չդարձնելով ժամացույցին: «Մեզ մոտ մշտապես ցերեկային լույս Է, եւ մենք ապրում ենք դրան համապատասխան»,-ասում Է կղզու բնակիչ Քիել Ուվե Հվեդինգը:-Օրինակ՝ գիշերվա ժամը 2-ին դուք կարող եք տեսնել, թե ինչպես են երեխաները ֆուտբոլ խաղում, մեծահասակները ներկում տները կամ հնձում սիզամարգերը, իսկ դեռահասները գնում են լողալու»:
Հունիսին Հվեդինգը հանդիպել Է Նորվեգիայի պատգամավորների հետ, որպեսզի նրանց հանձնի տեղի բնակիչների ստորագրած հայտարարությունը եւ քննարկի նախաձեռնության գործնական ու իրավական հարցերը: Կղզու բնակիչները հույս ունեն ճկուն գրաֆիկ սահմանել դպրոցներում եւ աշխատավայրում: Մանավանդ որ 300 մարդուց քիչ ավելի բնակչություն ունեցող կղզու հիմնական ճյուղերն են՝ զբոսաշրջությունն ու ձկնորսությունը: Սոմմարյոյ տանող կամուրջին արդեն այժմ ժամացույցներ են կախ տված: Այստեղ ժամանած մարդիկ այդ կերպ ցուցադրում են, որ իրենք մոռանում են ժամանակի մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

В Норвегии может быть создана первая в мире "зона без времени"
Норвежский остров, где полярный день длится с 18 мая по 26 июля, хочет отказаться от времени на этот период. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
С наступлением летнего солнцестояния жители острова Соммарёй (Sommarøy), что в переводе означает "Летний остров", планируют "объявить себя первой в мире "зоной без времени".
Пережив долгую полярную ночь с ноября по январь, когда солнце совсем не встает, они максимально используют летние месяцы, не обращая внимания на часы.
"У нас постоянно дневной свет, и мы живем соответственно этому", - говорит островитянин Кьелл Уве Хвединг. - Например, в два часа ночи вы можете увидеть, как дети играют в футбол, взрослые красят дома или косят газоны, а подростки идут купаться".
В июне Хвединг встретился с норвежскими депутатами, чтобы вручить заявление с подписями местных жителей и обсудить практические и правовые вопросы инициативы.
Островитяне надеются на введение гибкого графика в школах и на работе. Тем более, что основные отрасли на острове с населением чуть более 300 человек - туризм и рыболовство.
Мост, ведущий на Соммарёй, уже сейчас обвешан часами. Так люди, приезжающие туда, показывают, что они забывают о времени.