Կկառուցվի հայ-վրացական «Բարեկամության կամուրջ». շինարարության մեկնարկը կտրվի օգոստոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վրաստանի միջև պետական սահմանի Սադախլո-Բագրատաշեն անցակետի տարածքում՝ Դեբեդ գետի վրա, Վրաստանը և Հայաստանը միացնող «Բարեկամության կամուրջ» նախագծի շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն օգոստոսին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ալիք մեդիա»-ին հայտնել է «Tunnel Sadd Ariana» իրանական կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցիչ Արտավազդ Բաղումյանը:
Կամրջի նախագծային և շինարարական աշխատանքների իրականացման համար Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) էլեկտրոնային հարթակում հայտարարված միջազգային մրցույթին մասնակցել էր 7 կազմակերպություն: Գնահատման արդյունքում հաղթող է ճանաչվել իրանական «Tunnel Sadd Ariana» ընկերությունը:
«Նախագծման փուլը կավարտվի մոտ երկու ամսից, եթե ամեն ինչ առանց խոչընդոտների ընթանա, ամենայն հավանականությամբ, օգոստոսին կմեկնարկեն շինարարական աշխատանքները և կավարտվեն մեկ տարվա ընթացքում», -նշել է կազմակերպության ներկայացուցիչը:
«Բարեկամության կամրջի» երկարությունը մոտ 200 մետր է: Կկառուցվեն երկու առանձին, մեկ մետր հեռավորության զուգահեռ կամուրջներ: Կառուցվող կամրջի բարձրությունը 18 մետր կլինի՝ սահմանին գտնվող ներկայիս կամրջից երկու մետրով բարձր:
«Յուրաքանչյուր կամրջի լայնությունը 11,8 մետր է։ Յուրաքանչյուր ուղղությամբ կկարողանա երթևեկել երեք տրանսպորտային միջոց», - ասել է Արտավազդ Բաղումյանը:
Կամրջի կառուցման համար ՎԶԵԲ-ը տրամադրել է 7 միլիոն 300 հազար եվրո վարկ, գումարի 50 տոկոսը կմարի Վրաստանը, 50 տոկոսը՝ Հայաստանը:
Նոր կամուրջը կկառուցվի եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, իսկ հինը` կվերանորոգվի։ Փորձագետների կարծիքով, խցանումների դեպքում տարբեր պատվիրակությունների արագ երթևեկի համար այն լավ այլընտրանք կլինի:

Армяно-грузинский “Мост дружбы” начнет строиться в августе
Строительные работы по проекту “Мост дружбы”, соединяющего Грузию и Армению на территории КПП Садахло - Баграташен на государственной границе между Арменией и Грузией, начнутся в августе. Как передает Арменпресс, об этом представитель иранской организации “Tunnel Sadd Ariana” в Армении - Артавазд Багумян сообщил “Алик медиа”.
В международном конкурсе, объявленном на электронной площадке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), для реализации проектных и строительных работ моста, приняли участие 7 организаций. Победителем признана иранская компания  “TunnelSaddArian”. “Этап проектирования завершится примерно через два месяца, если все пройдет без препятствий, скорее всего, в августе начнутся строительные работы и завершатся в течение года”, - отметил представитель организации.
Длина “Моста дружбы” - около 200 метров. Будут построены два отдельных параллельных моста на расстоянии одного метра друг от друга. Высота строящегося моста составит 18 метров, на два метра выше нынешнего моста на границе.
“Ширина каждого моста составляет 11,8 метра. В каждом направлении смогут проезжать по три транспортных средства”, - сказал АртаваздБагумян.
На строительство моста ЕБРР предоставил кредит в 7 млн 300 тысяч евро, 50% от суммы погасит Грузия, 50% - Армения.
Новый мост будет построен в соответствии с европейскими стандартами, а старый будет отремонтирован. По мнению экспертов, в случае заторов, это будет хорошей альтернативой.