Ֆիլադելֆիայի նավահանգստում 16,5 տոննա կոկաին են առգրավել նավից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիայի նահանգի արեւելյան օկրուգի դատախազությունը հայտնել Է Ֆիլադելֆիայի նավահանգստում մոտավորապես 16,5 տոննա կոկաինի առգրավման մասին, որի արժեքը սեւ շուկայում 1 մլրդ դոլարից ավելի Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դաշնային իշխանությունները մոտավորապես 16,5 տոննա կոկաին են առգրավել Ֆիլադելֆիայի Packer Marine նավահանգստում գտնվող մեծ նավից: Սա առգրավված թմրանյութերի ամենամեծ ծավալն Է Փենսիլվանիայի արեւելյան օկրուգի ողջ պատմության ընթացքում»,- ասված Է դատախազության Twitter-ում: Նշվում Է, որ առգրավված կոկաինի արժեքը սեւ շուկայում կարող Է կազմել ավելի քան 1 մլրդ դոլար:
Դատախազության տվյալներով՝ նավի անձնակազմն այժմ ձերբակալված Է, նրանց մեղադրանքներ են առաջադրվել: Դատախազությունը միջադեպի հետաքննություն Է անցկացնում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В порту Филадельфии на судне изъяли 16,5 тонны кокаина
Прокуратура восточного округа американского штата Пенсильвания сообщила об изъятии около 16,5 тонны кокаина на сумму свыше миллиарда долларов в порту Филадельфии, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Федеральные власти изъяли примерно 16,5 тонны кокаина с большого судна в порту Packer Marine в Филадельфии. Это самый большой объем изъятых наркотиков за всю историю восточного округа Пенсильвания", - сообщается в Twitter прокуратуры.
Отмечается, что стоимость изъятого кокаина на черном рынке может составлять более миллиарда долларов.
По данным прокуратуры, экипаж судна сейчас задержан, им предъявлены обвинения. Прокуратура ведет расследование инцидента.