Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից ակնկալում է ավելի ազդեցիկ և ոգեշնչող ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարեկան ժողովի ընթացքում ներկաների հետ կիսվեց վերջին շրջանում իրեն հասած մտահոգություններով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հունիսի 18-ին մեկնարկած ժողովի ընթացքում Փաշինյանը նշեց, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեության որոշ դրվագներ կողքից նայելիս այլ կերպ են ընկալվում:
«Թերևս, յուրաքանչյուր հայ որոշակի էմոցիոնալ կապ ունի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ, և, թերևս, բավական է այդ կապն արձանագրելու համար անցնել Հայաստանն Արցախին միացնող ճանապարհներով, և այդ ճանապարհներին տեսնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի խորհրդանիշերը, հասկանալ, որ հիմնադրամի աջակցությամբ է կառուցվել այդ ամենը, նաև կառուցվել են բազմաթիվ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ջրատարներ Հայաստանում և Արցախում, որպեսզի հասկանալի լինի, թե հիմնադրամն ինչպիսի կարևոր առաքելություն է իրականացրել Երրորդ Հանրապետության կյանքում, Արցախի կյանքում՝ ամենադժվար և ամենածանր օրերին սատար լինելով Հայաստանի Հանրապետությանը և Արցախին: Ես համաձայն եմ Հանրապետության նախագահի հետ, որ նոր ժամանակներում մենք պետք է նորովի դիտարկենք և գնահատենք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի աշխատանքները և տեսնենք նաև մեդալի հակառակ կողմը: Ես վերջերս մի քանի առիթներով, այդ թվում նաև սփյուռքի ներկայացուցիչներից մի քանի հետաքրքիր դիտարկումներ եմ լսել, որոնք կցանկանայի կիսել ձեզ հետ: Շատ բարձր գնահատելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեությունը՝ երբեմն ասվում է, որ հիմնադրամի գործունեության կոնկրետ դրվագները նպաստել են Հայաստանի կամ հայկական համաշխարհային ներուժի դեմիստիֆիկացիային»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ խնդիրը պայմանավորված է աշխարհում գոյություն ունեցող հայկական ներուժի ընկալման և հիմնադրամի գործունեության ընթացքում դրա ցուցադրման անհամապատասխանության հետ:
«Նկատի է առնվում այն, որ, ընդհանուր առմամբ, մենք ինքներս և նաև շատերը աշխարհում, հայկական ներուժ ասելով հասկանում ենք շատ հզոր, շատ ազդեցիկ մի ուժ, և դա այդպես է իրականում: Եվ, հետևաբար, ինչո՞վ է ազդել, ի՞նչ բացասական ազդեցություն է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեության որոշակի դրվագները հայկական ներուժի, իմիջի վրա: Ամեն տարի մենք ուրախությամբ արձանագրում ենք, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շրջանակներում հանգանակվեց 15, 10, 20, 25 մլն դոլար, և դա, իհարկե, շատ կարևոր և գնահատելի է: Բայց եկեք հասկանանք, թե ինչպե՞ս է դա երևում ուրիշների համար: Ուրիշների համար հարց է ծագում՝ սա՞ է հայկական ներուժը: Հայկական ներուժն ա՞յն է, որ ամբողջ աշխարհում հավաքում է 15 մլն դոլար և դրա համար ուրախանում: Եվ ուզում եմ ընդգծել, որ հայկական ներուժի դեմ ձեզ և մեզ հայտնի ուժերը տարեկան միլիարդավոր դոլարներ են ծախսում, որպեսզի հայկական ազդեցությունն ամբողջ աշխարհում նվազեցնեն: Եվ գալիս են պահեր, որ մենք ինքներս այդ գործընթացին հայկական ներուժին, իմիջին հարվածելու համար մենք ինքներս շատ ավելի մեծ աշխատանք ենք անում, քան անում են մեր հակառակորդները: Իհարկե, հասկանալի է, որ հայկական ներուժը միայն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով չէ Հայաստանում ներդրումներ անում: Կան տասնյակ կազմակերպություններ Հայաստանում և սփյուռքում, որոնք անգնահատելի աջակցություն են ցուցաբերել, ցուցաբերում և դեռ համոզված եմ՝ կցուցաբերեն Հայաստանին և Արցախին: Բայց կարծում եմ, որ կարևոր է ոչ միայն տեղի ունեցողի բովանդակային խորքը, այլև այն, թե ինչպես է դա երևում, և ինչպես է դա պատկերվում դրսի, կողքի հայացքի համար: Եվ, ի վերջո, մենք մեր խորքում, ինքներս մեզ հետ մենակ մնալիս, ոչ հրապարակային ինչպիսի հարցեր ենք դնում տեղի ունեցողի կապակցությամբ: Ժամանակն է, որ այդ հարցերը մենք ուղիղ, առանց սեթևեթանքի դնենք օրակարգում և քննարկենք»,- նշեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ հիմնադրամի կողմից պետք է իրականացվեն այնպիսի խնդիրներ, որոնց էֆեկտը կլինի ավելի ազդեցիկ:
«Իհարկե, հասկանալի է, որ այս ընթացքում մենք ունեցել ենք բազմաթիվ խնդիրներ: Մենք խնդիրներ ենք ունեցել կոռուպցիայի հետ: Կարող են չարաշահումների առանձին դեպքեր լինել, եղել են, իհարկե մենք ամեն ինչ կանենք և անում ենք, որ դա բացառենք, բայց դա ընդհանուր գործ է: Իհարկե, հասկանալի է, որ մենք ծրագրերի խնդիր ունենք: Պետք է այդ ծրագրերն իսկապես այնպիսին լինեն, որ ոգեշնչեն հնարավորինս շատ մարդկանց, դրանց կարևորությունը հնարավոր լինի ապացուցել: Այդ ծրագրերի իրականացման հարակից էֆեկտները պետք է ավելի ազդեցիկ լինեն, որպեսզի մենք ոչ միայն ուղղակի ասֆալտապատ ճանապարհ կառուցենք, այլ տեսնենք, որ այդ ճանապարհն իր հետ բերում է զարգացում, նոր կյանք, նոր հնարավորություններ ավելի ու ավելի շատ մարդկանց»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan expects more influential and inspiring programs from Hayastan All-Armenian Fund
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. During the annual meeting of the Board of Trustees of Hayastan All-Armenian Fund today in Yerevan, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan shared his recent concerns relating to the Fund with the meeting participants.
Pashinyan said some episodes of the Fund’s activities are viewed differently while looking from the other side.
“Perhaps every Armenian has a certain emotional connection with the Hayastan All-Armenian Fund, and perhaps in order to record this connection it’s enough to pass through the roads linking Armenia to Artsakh and see the symbols of the Fund on these roads, and understand that all these have been constructed by the Fund’s support, as well as numerous schools, kindergartens, water reservoirs have been built in Armenia and Artsakh, in order to understand what important mission the Fund has carried out in the life of the Third Republic, in the life of Artsakh, by standing together with Armenia and Artsakh at the most difficult days. I agree with the President of Armenia that in these new times we should view and assess the Fund’s activities in a new way and also see the opposite side of the medal. Recently I have heard several interesting notifications from the Diaspora representatives which I would like to share with you. By highly valuing the activity of the Hayastan All-Armenian Fund, sometimes it is stated that the concrete episodes of the Fund’s activity have contributed to the demystification of Armenia or the global Armenian potential”, the PM said.
According to Pashinyan, the issue is conditioned by the perception of Armenian potential existing in the world and the discrepancy of its display during the activities of the Fund.
“I mean that in general we ourselves and also many others by saying an Armenian potential understand a very powerful, a very influential power, and this is such in fact. And so how and what a negative affect the certain episodes of the Fund’s activities had on the Armenian potential and image? Every year we happily record that 15, 10, 20, 25 million USD has been donated within the framework of the Fund, and this, of course, is very important and appreciated. But let’s understand how this is seen for others? A question arises among others whether this is the Armenian potential? I want to state that those who act against the Armenian potential, familiar to you and us, spend billions of dollars annually to reduce the Armenian influence around the world. And moments come when we carry out greater works, than our adversaries, for blowing this process, the Armenian potential, the image. Of course, it’s understandable that the Armenian potential is not making investments in Armenia only through the Hayastan All-Armenian Fund. There are dozens of other organizations in Armenia and Diaspora which have provided invaluable support, continue providing and I am still confident that will provide that support to Armenia and Artsakh”, Pashinyan said.
He noted that the Fund should implement such tasks the effect of which will be more influential.
“Of course, it’s understandable that during this period we had many problems. We had a problem with corruption. There can be and have been separate cases of abuse, but of course we will do everything to rule it out, but this a common work. Of course, it’s understandable that we have a problem with programs. These programs should be such that they will inspire as many people as possible and it would be possible to prove their importance. The adjacent effects of the implementation of these programs should be more influential so that we will not only construct a road, but will see that this road brings with it development, new life, new opportunities and much more people”, Nikol Pashinyan said.
The annual meeting of the Board of Trustees of Hayastan All-Armenian Fund has kicked off today in Yerevan. The meeting is attended by Armenia’s President Armen Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan, President of Artsakh Bako Sahakyan and other high-ranking officials from Armenia, Artsakh and the Diaspora.