ՀՀ նախագահի նստավայրում հյուրընկալվել են Արգենտինայի գործարար կանանց «Pollera Pantalon» նախաձեռնության անդամները
ՀՀ նախագահի նստավայրում հյուրընկալվել են Արգենտինայի գործարար կանանց
«Pollera Pantalon» նախաձեռնության անդամները
ԵՐԵՎԱն, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում  հյուրընկալվել են Արգենտինայի գործարար կանանց «Pollera Pantalon» նախաձեռնության անդամները, ովքեր ճանաչողական այցով Հայաստանում են:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը ողջունել են հյուրերին՝ հույս հայտնելով, որ կարճատև այցի շրջանակում նրանց կհաջողվի հնարավորինս շատ բան տեսնել և իմանալ Հայաստանի մասին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի պատմությունը, վերջին տարիների ընթացքում մեր երկրում տեղի ունեցած փոփոխություններն ու զարգացումները: Խոսելով ողջ աշխարհով մեկ սփռված հայերի մասին՝ Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Սփյուռքը Հայաստանի ուժն է, քանի որ ժամանակակից աշխարհում մեծագույն ու կարևորագույն արժեքը մարդն է:
Հանդիպումն այնուհետև շարունակել է Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանը, ով խոսել է հայ իրականության մեջ կնոջ դերի մասին: Նա ընդգծել է, որ կանայք շատ հաճախ ավելի զարգացած կառավարչական հմտություններ են ունենում, սակայն բնությունից տրված համեստության պատճառով երբեմն լռում են ու չեն բարձրաձայնում այդ մասին: «Որպես մայր՝ մենք կարևոր ենք, քանի որ ընտանիքում ամեն բան տեղի է ունենում մոր շուրջ: Հայ կանայք տաղանդավոր են, ուժեղ են, սակայն շատ հաճախ այդ ուժը պահում են ներսում, մինչդեռ հարկավոր է ցույց տալ այն»,- նշել է Նունե Սարգսյանը՝ կարևոր համարելով նաև կանանց մեկ այլ՝ հավասարակշռող դերը:
Նա նկատել է նաև, որ կանայք կարող են մեծ ներդրում ունենալ կամուրջներ կառուցելու կամ կամուրջներն ամրացնելու գործում՝ նշելով, որ Հայաստանն ու Արգենտինան բարեկամական ջերմ հարաբերություններ ունեն, սակայն դրանք կարելի է ամրապնդել նաև նոր նախագծերով ու համագործակցության ծրագրերով:
Արգենտինայից ժամանած կանայք, ովքեր ներգրավված են գործարարության տարբեր ոլորտներում, ներկայացրել են իրենց աշխատանքն ու ցանկություն հայտնել հետագայում տարբեր ուղղություններով զարգացնել փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ:

Members of Pollera Pantalon Argentine business women’s initiative hosted at Armenian Presidential Palace
Members of Pollera Pantalon Argentine business women’s initiative hosted at Armenian
Presidential Palace
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Members of Pollera Pantalon Argentine business women’s initiative, who are in Armenia on a cognitive visit, have been hosted at the Presidential Palace, the Armenian President’s Office told Armenpress.
President Armen Sarkissian and spouse Nouneh Sarkissian welcomed the guests, expressing hope that during their short visit they will manage to visit many sites and learn a lot about Armenia.
President Sarkissian introduced the guests on Armenia’s history, the recent changes and developments in the country. Talking about all Armenians around the world, the President said Diaspora is Armenia’s strength because in the contemporary world man is the world’s greatest and most important value.
Thereafter, President’s spouse Nouneh Sarkissian continued the meeting talking about the role of a woman in the Armenian reality. She noted that quite often women have more developed management skills, however, sometimes they remain silent due to the humility given by the nature. “As a mother we are important because everything in the family is taking place around mother. Armenian women are talented, strong, however, quite often they keep this strength inside, meanwhile, this should be showed”, she said, highlighting also women’s balancing role.
She stated that women can have a great contribution to building bridges or strengthening them, adding that Armenia and Argentina have warm friendly relations, but this can be strengthened with new projects and cooperation programs.
The Argentine women, who are engaged in different entrepreneurship areas, introduced their activities and expressed wish to develop the cooperation with Armenia at various directions in the future.