Ներդրումների և տնտեսական աճի մակարդակով Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների շարքում առաջինն է. ԵՏՀ վիճակագրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հրապարակել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների ընթացիկ տարվա հունվար-ապրիլի հիմնական սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝
2019 թվականի հունվար-մարտին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ԵԱՏՄ անդամ երկրներում համախառն ներքին արդյունքն աճել է 0.9 տոկոսով։ Միության երկրների շարքում ամենաբարձր տնտեսական աճը գրանցվել է Հայաստանում՝ 7.1 տոկոս, այնուհետև Ղրղզստանում՝ 5.3 տոկոս։ Նշված ժամանակահատվածում միության ներսում ներդրումներն աճել են 1.4 տոկոսով, ընդ որում, ամենից բարձր աճը ևս նկատվել է Հայաստանում՝ 10.8 տոկոս։
Ընթացիկ տարվա հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, բացառությամբ փոխադարձ առևտրի, մնացած ցուցանիշների գծով ԵԱՏՄ-ում աճ է գրանցվել։ Այսպես՝ դիտարկվող ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 384,9 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա հունվար-ապրիլի նկատմամբ ավելացել է 2.8-ով։ Ռուսաստանի մասնաբաժինն ընդհանուր արդյունաբերական արտադրանքում 88,5% է, Ղազախստանինը՝ 6,4%, Բելառուսինը՝ 4,5%, Հայաստանինը և Ղրղզստանինը՝ 0,3%։ ԵԱՏՄ արդյունաբերական արտադրանքի կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունի վերամշակող արդյունաբերությունը՝ 60.2 տոկոս, ինչը նախորդ տարվա հունվար-ապրիլի համեմատ նվազել է 0.8 տոկոսային կետով։ Հայաստանում հանքարդյունաբերության գծով անկումը կազմել է 2.4 տոկոս։
ԵԱՏՄ-ում գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալն աճել է 1.3 տոկոսով, ընդ որում համեմատաբար ամենամեծ աճը գրանցել է Ղազախստանը՝ 3.6 տոկոս։ Բելառուսում գյուղարտադրանքի ծավալները կրճատվել են 0.6 տոկոսով։
Դիտարկվող ժամանակահատվածում շինարարության ծավալներն աճել են 0.7 տոկոսով, սակայն Ղրղզստանում և Հայաստանում նկատվել է անկում, համապատասխանաբար,  1.6 և 10.7 տոկոսով։
ԵԱՏՄ-ում մանրածախ առևտուրն աճել է 2.1 տոկոսով. ամենաբարձր աճը գրանցվել է ՀՀ-ում՝ 7.5 տոկոս, ապա Բելառուսում՝ 5.9 տոկոս։
Աճ են գրանցել են նաև ուղևորաշրջանառության և բեռնաշրջանառության ծավալները, համապատասխանաբար, 6.2 և 2.2 տոկոսով։ ՀՀ ուղևորաշրջանառության 0.3 տոկոս աճը հիմնականում պայմանավորված է երկաթուղային տրանսպորտով կատարված ուղևորաշրջանառությամբ՝ 16 տոկոս, մինչդեռ օդային տրանսպորտով ուղևորաշրջանառության անկումը կազմել է 19.4 տոկոս։ ԵԱՏՄ-ում ուղևորաշրջանառության աճը պայմանավորված է օդային տրանսպորտով ուղևորաշրջանառությամբ՝ 12.8 տոկոս։
ԵԱՏՄ երկրների փոխադարձ առևտրի ծավալներն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահտվածի համեմատ կրճատվել են 7 տոկոսով, մինչդեռ արտաքին առևտրի ծավալները չեն փոփոխվել։ Արտահանման ծավալն աճել է 1,4%-ով, ներմուծումը կրճատվել 2,6%-ով։ Զուտ արտահանումը կազմել է 55,4 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ 2018-ի առաջին եռամսյակի 52,2 մլրդ ԱՄՆ դոլարի դիմաց։ Բացառությամբ Ռուսաստանի և Ղրղզստանի, մնացած երկրներում արտահանման ծավալները կրճատվել են։ Ներմուծման գծով ԵԱՏՄ անդամ երկրներում ևս անկում է գրանցվել, բացի Բելառուսից, որի ներմուծման ծավալները չեն փոփոխվել։
Արտահանման ապրանքային կառուցվածքում գերակշռում են հանքային ապրանքները (68,7%), իսկ ներմուծման կառուցվածքում մեծ տեղ են զբաղեցնում մեքենաներ, սարքավորումներ, տրանսպորտային միջոցները՝ 41.8 տոկոս, քիմիական արդյունաբերության արտադրանքը՝ 19.2 տոկոս, սննդամթերք և գյուղատնտեսական արտադրանքը՝ 12.5 տոկոս։ 2019 թվականի առաջին եռամսյակում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների փոխադարձ առևտրի արտահանման ապրանքային կառուցվածքում ՀՀ-ից հանքային ապրանքների արտահանումն աճել է շուրջ 2 անգամ։

Армения является первой среди стран ЕАЭС по объему инвестиций и экономическому росту: статистика ЕЭК
Армения является первой среди стран ЕАЭС по объему инвестиций и экономическому
росту: статистика ЕЭК
Евразийская экономическая комиссия опубликовала основные социально-экономические показатели января-апреля текущего года по странам ЕАЭС. Как сообщает Арменпресс, индекс физического объема валового внутреннего продукта по ЕАЭС в январе – марте 2019 года составил, по оценке, 100,9% к уровню января – марта 2018 года (в январе – марте 2018 года по сравнению с январем – мартом 2017 года – 102,2%).
Наибольший экономический рост среди стран ЕАЭС зафиксирован в Армении - 7,1%, затем в Кыргызстане - 5,3%. За указанный период инвестиции внутри союза выросли на 1,4%, при этом самый высокий рост наблюдается в Армении - 10,8%.
Объем промышленного производства ЕАЭС в январе – апреле 2019 года составил 384,9 млрд. долларов США и увеличился по сравнению с январем – апрелем 2018 года в постоянных ценах на 2,8% (в январе – апреле 2018 года по сравнению с январем – апрелем 2017 года – на 3,5%).
Доля России в общем объеме промышленного производства составляет 88,5%, Казахстана - 6,4%, Беларуси - 4,5%, Армении и Кыргызстана - 0,3%. В структуре промышленного производства ЕАЭС наибольшая доля приходится на обрабатывающую промышленность - 60,2%, что на 0,8 процентного пункта ниже, чем в январе-апреле прошлого года. В Армении добыча снизилась на 2,4%.
Объем производства сельскохозяйственной продукции в ЕАЭС увеличился на 1,3%, при этом в Казахстане наибольшие темпы роста - 3,6%. В Беларуси объем сельскохозяйственного производства снизился на 0,6%.
Объемы строительства увеличились на 0,7% за рассматриваемый период, но в Кыргызстане и Армении снижение составило 1,6 и 10,7% соответственно.
Розничная торговля в ЕАЭС увеличилась на 2,1% Наибольший рост был зафиксирован в Республике Армения - 7,5%, а в Беларуси - 5,9%.
Пассажирооборот государств – членов ЕАЭС в январе – апреле 2019 года по сравнению с аналогичным периодом 2018 года увеличился на 6,2% и составил 262,2 млрд. пассажиро-километров.
В январе – апреле 2019 года грузооборот всех видов транспорта государств – членов ЕАЭС составил 2 123,5 млрд. тонно-километров, что на 2,2% больше, чем в январе – апреле 2018 года. Объем грузооборота (без трубопроводного транспорта) по сравнению с январем – апрелем 2018 года увеличился на 3,2% и составил 1 149,3 млрд. тонно-километров.
Объем внешней торговли товарами государств – членов ЕАЭС со странами вне ЕАЭС за январь – март 2019 года составил 172 млрд. долларов США, в том числе экспорт товаров – 113,7 млрд. долларов США, импорт – 58,3 млрд. долларов США. По сравнению с январем – мартом 2018 года объем внешнеторгового оборота не изменился, экспорт увеличился на 1,4% (на 1,6 млрд. долларов США), импорт снизился на 2,6% (на 1,6 млрд. долларов США). Профицит внешней торговли составил 55,4 млрд. долларов США против 52,2 млрд. долларов США в январе – марте 2018 года.
В товарной структуре экспорта государств – членов ЕАЭС в страны вне ЕАЭС преобладают минеральные продукты (68,7% общего объема экспорта государств – членов ЕАЭС в страны вне ЕАЭС).
Наибольшую долю в импорте занимают машины, оборудование и транспортные средства (41,8% совокупного импорта), продукция химической промышленности (19,2%), продовольственные товары и сельскохозяйственное сырье (12,5%).
В первом квартале 2019 года экспорт товаров из Армении в товарную структуру взаимной торговли в странах-членах ЕАЭС вырос почти вдвое.