Մակրոնը եւ Զելենսկին կքննարկեն Ուկրաինայի արեւելքի իրադրության կարգավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հունիսի 17-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ կքննարկի Ուկրաինայի արեւելքում հակամարտության կարգավորումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 13-ին հայտնել են Ֆրանսիայի ղեկավարի վարչակազմում:
Ինչպես նշել են Ելիսեյան պալատում, հանդիպման ընթացքում նախագահները կքննարկեն այն բարեփոխումները, որոնք մտադիր Է իրականացնել Ուկրաինայի նոր նախագահը, երկկողմ հարաբերությունների հարցերը, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի արեւելքում հակամարտության կարգավորման հեռանկարները՝ Մինսկի համաձայնագրերին համապատասխան եւ Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի աջակցությամբ՝ նորմանդական ձեւաչափի շրջանակում»:
Հունիսի 13-ին ուկրաինական պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը հաստատել Է ավելի վաղ ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությունն այն մասին, որ հունիսի 17-ին Զելենսկին կայցելի Ֆրանսիա, իսկ 18-ին՝ Գերմանիա:
Նախագահի վարչակազմի տվյալներով՝ այցի ծրագիրը նախատեսում Է Զելենսկու հանդիպումները Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի ղեկավարության, ինչպես նաեւ այդ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների ու բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон и Зеленский обсудят урегулирование на востоке Украины
Президент Франции Эмманюэль Макрон обсудит в понедельник с украинским президентом Владимиром Зеленским урегулирование конфликта на востоке Украины. Об этом в четверг сообщили в администрации французского лидера, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отметили в Елисейском дворце, в ходе встречи президенты обсудят реформы, которые намерен реализовать новый президент Украины, вопросы двусторонних отношений, а также "перспективы урегулирования конфликта на востоке Украины в соответствии с минскими соглашениями и при поддержке Франции и Германии в рамках нормандского формата".
В четверг пресс-служба главы украинского государства подтвердила, распространенную ранее СМИ, информацию о визите Зеленского 17 июня во Франции и 18-го - в Германию.
По данным президентской администрации, программа визита предусматривает встречи Зеленского с руководством Франции и Германии, а также главами парламентов этих стран и представителями бизнеса.