ԵՄ-ն վերահաստատել է Հայաստանի հետ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու պատրաստակամությունը
ԵՄ-ն վերահաստատել է Հայաստանի հետ քաղաքական և տնտեսական
հարաբերությունները խորացնելու պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում 2019 թվականի հունիսի 13-ին կայացավ Հայաստանի և Եվրամիության միջև Գործընկերության խորհրդի երկրորդ նիստը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, խորհուրդը վերահաստատեց Հայաստանի և Եվրամիության հանձնառությունն արդյունավետորեն կիրարկելու Համապարփակ և ընդլայնված գործակցության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ): Այս հավակնոտ համաձայնագիրը կարող է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանի արդիականացման գործում, մասնավորապես բազմաթիվ ոլորտներում ԵՄ նորմերին օրենսդրական մոտարկման միջոցով: Խորհուրդն ընդգծեց օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի կարևորագույն նշանակությունը, որը ներառում է անկախ, արդյունավետ և հաշվետու արդարադատության համակարգ:
Այս համատեքստում ԵՄ-ն ողջունեց Հայաստանում  2018 թվականի դեկտեմբերին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք անցկացվել են հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի մթնոլորտում և վայելել են լայն հանրային վստահություն: ԵՄ-ն և նրա անդամ պետությունները զգալիորեն նպաստել են ընտրությունների անխափան կազմակերպմանը: ԵՄ-ն վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը սերտորեն համագործակցել ժողովրդավարական եղանակով ընտրված իշխանությունների հետ, խորացնել քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
Քաղաքացիական հասարակության հետ խորհրդակցությունների արդյունքում 2019 թ. հունիսի 1-ին Հայաստանի կողմից ընդունված ՀԸԳՀ կիրարկման ճանապարհային քարտեզը ողջունվեց Խորհրդի կողմից՝ որպես երկրում առանցքային բարեփոխումների ամրապնդման կարևոր գործիք: Հայաստանը և Եվրամիությունը կշարունակեն սերտորեն համագործակցել առաջընթացի մշտադիտարկման և ՀԸԳՀ- ի հաջող կիրարկումն ապահովելու ուղղությամբ, այդ թվում` ԵՄ աջակցության միջոցով:
Խորհուրդն ընդգծեց անկախ, արդյունավետ և հաշվետու դատական համակարգի կարևորությունը, որը նպաստում է ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, այլ նաև տնտեսական զարգացմանը և օտարերկրյա ներդրումների համար բարենպաստ բիզնես միջավայրին։ Խորհուրդն ողջունեց ներկայումս Հայաստանում համապարփակ դատական բարեփոխումների ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը` Հայաստանի սահմանադրությանը և միջազգային չափանիշներին համապատասխան։ Ի շարունակություն 2018 թվականի սեպտեմբերին դատական բարեփոխումների վերաբերյալ Հայաստան-Եվրամիություն երկխոսության մեկնարկի՝ ԵՄ-ն պատրաստակամ է հետագա աջակցություն տրամադրել արդարադատության բարեփոխման ռազմավարության հիման վրա համապարփակ դատական բարեփոխումների իրականացման համար։
Խորհուրդը կարևորեց գործարար միջավայրի բարելավումը՝ խթանելու օտարերկրյա ներդրումները, աշխատատեղերի աճը և աղքատության կրճատումը: Խորհուրդը ողջունեց աշխատանքի ստուգման լիարժեք համակարգ ստեղծելու Հայաստանի մտադրությունը, որը կարող է ապահովել միջազգային չափանիշներին համախատասխան վերահսկողություն, ինչպես նաև հսկողություն աշխատանքային չափանիշների, իրավունքների և աշխատանքային պայմանների նկատմամբ: ՀԸԳՀ ունի զգալի ներուժ Հայաստան-Եվրամիություն առևտրային հոսքերը մեծացնելու համար։ Աշխարհագրական նշումների պաշտպանության, այդ թվում՝ այս ուղղությամբ ԵՄ համապատասխան ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության վերաբերյալ ՀԸԳՀ-ի դրույթների իրականացման մասին քննարկումների մեկնարկը դրական քայլ է։
Խորհուրդը քննարկեց էներգետիկայի, տրանսպորտի, բնապահպանության և կլիմայի փոփոխության ոլորտներում համագործակցությունը, այդ թվում՝ Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերությունում Հայաստանի մասնակցությունը, 2019թ. փետրվարին Տրանսեվրոպական տրանսպորտային ցանցի դեպի Հայաստան ընդլայնումը, ինչպես նաև ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող  «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային նախագծի շրջանակներում համագործակցությունը: Այս համատեքստում ԵՄ-ն աջակցություն կտրամադրի այն առաջնային ենթակառուցվածքային ծրագրերին, որոնց մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերին 2019թ. մարտին Բրյուսելում կայացած իրենց հանդիպման ընթացքում: Խորհուրդը նաև ողջունեց 2019թ. մարտին մեկնարկած  կրթության ոլորտի բարեփոխումների շուրջ երկխոսությունը: Քաղաքացիների շարժունակությունը և մարդկանց միջև շփումները բարելավելու նպատակով ԵՄ-ն և Հայաստանը շարունակելու են քաղաքացիների շարժունակության խթանումը Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և Հետընդունման մասին համաձայնագրերի միջոցով, ինչպես նաև պատեհ ժամանակին դիտարկելու են Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը՝ պայմանով, որ լավ կառավարվող և անվտանգ շարժունակության պայմաններն ապահովվեն:
Խորհուրդը ընդգծեց, որ ԵՄ ավելի քան 160 մլն եվրոյի աջակցություն է հատկացրել Հայաստանին 2017-2020 թվականների համար: Արժևորելով բարեփոխումների օրակարգին հետամուտ լինելու և ՀԸԳՀ արդյունավետորեն կիրարկելու Հայաստանի վճռականությունը՝ ԵՄ հավելյալ 25 միլիոն եվրո կհատկացնի Հայաստանին տրամադրվող աջակցության 2019թ. Տարեկան գործողությունների ծրագրի շրջանակներում: Խորհուրդն ընդգծեց այդ ռեսուրսների՝ հնարավորինս արդյունավետ օգտագործման անհրաժեշտությունը` առավելագույնի հասցնելու բարեփոխումների ազդեցությունը, ինչպես նաև տեսանելի ու շոշափելի կերպով բարելավելու քաղաքացիների կենսապայմանները:
Ի շարունակություն մայիսին կայացած Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված միջոցառումների՝ Խորհուրդն ընդգծեց Արևելյան գործընկերության «20 արդյունք 2020 թվականի համար» փաստաթղթով նախանշված նպատակներին հասնելու համար շարունակական աշխատանքի կարևորությունը, մասնավորապես՝ իրավունքի գերակայության, կառավարման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում: Խորհուրդը կարևորեց Արևելյան գործընկերության ապագայի վերաբերյալ ԱլԳ-ն 2020 թվականից անդին քննարկումը, որ կայանալու է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի նախաձեռնած կառուցվածքային խորհրդակցությունների շրջանակներում:
Վերջում, Խորհուրդը քննարկեց տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր: ԵՄ-ն վերահաստատեց իր աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հմանախագահների ջանքերին: ԵՄ-ն պատրաստակամ է աջակցելու հակամարտության ջրբաժանը հաղթահարելուն և ժողովրդներին խաղաղությանը պատրաստելուն ուղղված նախաձեռնություններին: Սիրիայի հարցում Խորհուրդն իր ամուր աջակցությունը հայտնեց ՄԱԿ հատուկ բանագնացի գործունեությանը` Ժնևում ներսիրիական բանակցությունների վերսկսման կապակցությամբ: Հայաստանը հաստատեց իր մտադրությունը՝ շարունակելու տեղում Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական օգնություն տրամադրել, ինչպես նաև սերտորեն աշխատել բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված անձանց կենսապայմանները բարելավելու նպատակով: ԵՄ-ն հաստատեց, որ կշարունակի աջակցել Սիրիայի ժողովրդին ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս: Իրանի հարցում ԵՄ և Հայաստանը վերահաստատեցին իրենց հավատարմությունը Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ամբողջական և արդյունավետ շարունակական իրագործմանը: Թուրքիայի հարցում ԵՄ վերահաստատեց իր աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը և շեշտեց երկու կողմերի` այդ գործընթացի մեջ առանց նախապայմանների ներգրավվելու անհրաժեշտությունը: Հայաստանը վերահաստատեց Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ իր՝ վաղուց հայտնի դիրքորոշումը:
Խորհուրդը նախագահում էր ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Եվրոպական միությունը ներկայացնում էր Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին:

EU reiterates its readiness to deepen political and economic relations with Armenia
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. The second Partnership Council meeting between the European Union and Armenia took place in Brussels on 13 June 2019, the Armenian foreign ministry told Armenpress. The Council reaffirmed the commitment of the EU and Armenia to implement effectively the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). This ambitious agreement can play an important role for the modernization of Armenia, in particular through legislative approximation to EU norms in many sectors. The Council highlighted the paramount importance of the rule of law and respect for human rights, which includes an independent, efficient and accountable justice system.
In this context, the EU welcomed the conduct of the December 2018 Parliamentary elections in Armenia, which were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust. The EU and its Member States significantly contributed to the smooth organization of the elections. The EU reiterated its readiness to work closely with the democratically elected authorities to deepen political and economic relations with Armenia.
The CEPA implementation roadmap, adopted by Armenia on 1 June 2019 following consultations with civil society, was welcomed by the Council as an important tool underpinning reforms in the country. The EU and Armenia will continue working closely together to monitor progress and to ensure the successful implementation of the CEPA, including through the use of EU assistance.
The Council underlined the importance of an independent, efficient and accountable judiciary which contributes not only to the protection of human rights but also to a business environment favorable to economic development and foreign investment. The Council welcomed the current efforts aiming at comprehensive judicial reform in Armenia in accordance with the Armenian Constitution and with international standards. Following the launch of an EU-Armenia dialogue on judicial reform in September 2018 the EU stands ready to provide further support for comprehensive judicial reform based on a justice reform strategy.
The Council underlined the importance of improving the business climate to promote foreign investment, jobs growth and poverty reduction. It welcomed Armenia's intention to establish a full-fledged system for labor inspection, which can ensure due supervision and control of labor standards, rights and working conditions in line with international principles. The CEPA has significant potential to increase EU-Armenia trade flows. The start of discussions on the implementation of the CEPA provisions on the protection of geographical indications, including the relevant EU financial and technical assistance, is a positive step.
The Council reviewed cooperation on energy, transport, environment and climate change, including Armenia's participation in the Eastern Europe Energy Efficiency and Environmental Partnership (E5P), the extension of the indicative core TEN-T network to Armenia in February 2019 and cooperation under the EU-funded regional project EU4Climate. In this context, the EU will provide support for the priority infrastructure projects communicated by Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan to the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker, during their meeting in Brussels in March 2019. The Council also welcomed the launch of a dialogue on education reform in March 2019. To improve the mobility of citizens and people-to-people contacts, the EU and Armenia will continue promoting the mobility of citizens through the Visa-facilitation and the Readmission Agreements and consider in due course the opening of a Visa-liberalization Dialogue, provided that conditions for well-managed and secure mobility are in place.
The Council recalled that the EU had earmarked more than €160 million in assistance for Armenia for 2017-2020. In recognition of Armenia's determination to pursue a reform agenda and to implement the CEPA effectively, the EU will allocate an additional €25 million in the context of its 2019 Annual Action Plan of assistance for Armenia. The Council stressed the need to make the best use of these resources to maximize the impact of reforms and to improve the living conditions of the citizens in a visible and tangible manner.
Following the Eastern Partnership 10th anniversary celebrations in May, the Council stressed the importance of continued work towards attaining the Eastern Partnership 2020 deliverables particularly in the field of rule of law, governance and the fight against corruption. It looked forward to the discussions on the future of the Eastern Partnership post-2020 under the structured consultation process launched by the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker.
Finally, the Council discussed regional and international issues. The EU reiterated its support to the OSCE Minsk Group Co-chairs' efforts aimed at finding a peaceful solution to the Nagorno-Karabakh conflict. The EU stands ready to support initiatives aimed at overcoming the conflict divide and preparing populations for peace. On Syria, the Council gave its strong backing to the work of the UN Special Envoy for the resumption of the intra-Syrian talks in Geneva. Armenia confirmed its intention to continue providing humanitarian assistance to the people of Syria on the ground and work closely with all stakeholders for improving life conditions of persons who moved to Armenia from Syria. The EU confirmed that it will continue to assist Syrian people inside and outside Syria. On Iran, both the EU and Armenia remained committed to the continued full and effective implementation of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA). On Turkey, the EU reiterated its support for the normalisation of Armenia-Turkey relations and stressed the need for both sides to engage in this process without preconditions. Armenia reiterated its long-standing position on establishing diplomatic relations with Turkey without preconditions.
The Council was chaired by the Foreign Minister of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan. The European Union was represented by the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, Federica Mogherini.