Էկվադորում գտել են պղնձի, ոսկու եւ արծաթի՝ աշխարհում ամենախոշոր հանքավայրերից մեկը. EFE
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկվադորի Իմբաբուրայի հյուսիսային նահանգի տարածքում բացվել Է ոսկու, պղնձի եւ արծաթի՝ աշխարհում ամենախոշոր հանքավայրերից մեկը: Հունիսի 12-ին այդ մասին հայտնել Է EFE գործակալությունը՝ վկայակոչելով հարավամերիկյան երկրի ԷլեկտրաԷներգտիկայի եւ Էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների, ածխաջրածինների, հանքարդյունաբերության նախարարության տեղեկատվությունը, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ալպալա» հանքավայրը կարող Է լինել «արծաթի ամենախոշոր, ոսկու (պաշարներով) երրորդ եւ պղնձի՝ վեցերորդ պահեստարանը համաշխարհային վարկանիշում», ասված Է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ: Այն հայտնաբերվել Է «Կասակաբել» նախագծի իրացման շրջանակում: Մասնագետներն «Ալպալայի» պաշարները, որի շահագործումը կարող Է տեւել 49 – 66 տարի, գնահատում են «10,9 միլիոն տոննա պղինձ եւ ավելի քան 23 միլիոն ունցիա ոսկի», ասված Է Էկվադորի նախարարության տեղեկատվության մեջ: Հանքավայրում պղնձի արդյունահանման ծավալն առաջին 25 տարում կկազմի շուրջ 207 հազար տոնա, ոսկունը՝ 438 հազար ունցիա, իսկ արծաթինը՝ 1,4 միլիոն ունցիա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в Эквадоре нашли одно из самых крупных в мире месторождений меди, золота и серебра
Одно из самых крупных в мире месторождений золота, меди и серебра открыто в Эквадоре на территории северной провинции Имбабура. Об этом сообщило в среду агентство EFE со ссылкой на информацию министерства электроэнергетики и возобновляемых источников энергии, углеводородов, горнорудной промышленности южноамериканской страны.
Месторождение "Альпала" может оказаться "самым крупным хранилищем серебра, третьим [по запасам] золота и шестым - меди в мировом рейтинге", говорится в сообщении ведомства. Оно обнаружено в рамках осуществления проекта "Каскабель",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Специалисты оценивают резервы "Альпалы", разработка которого может занять 49-66 лет, "в 10,9 млн т меди и более 23 млн унций золота", говорится в информации эквадорского министерства. Объем добычи меди на месторождении в первые 25 лет составит около 207 тыс. т, золота - 438 тыс. унций, а серебра - 1,4 млн унций.