Ուգանդայում երկրորդ մարդն Է մահացել Էբոլայից. Daily Monitor
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուգանդայում երկրորդ մարդն Է մահացել Էբոլա հեմոռագիկ տենդի վիրուսով վարակվելուց: Հիվանդության ենթադրվող դեպքերի ընդհանուր թիվը հասել Է տասի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Daily Monitor տեղական թերթը՝ վկայակոչելով առողջապահության նախարարության մի աղբյուր:
Ընդամենն Ուգանդայում գրանցվել Է Էբոլա վիրուսով պայմանավորված հիվանդության երեք դեպք: Նրանց թվում կա մեկ երեխա՝ «Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն (ԿԴՀ) ուղեւորության պատմությամբ», որտեղ դիտվում Է հիվանդության բռնկում: Հետագայում նա մահացել Է:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, նույն օրվա երեկոյան մահացել Է երեխայի տատիկը, որի մոտ ավելի վաղ նույնպես հայտնաբերվել Էր վտանգավոր վիրուսը:
Ինչպես հայտնել Է երկրի առողջապահության նախարար Ջեյն Ռուտ Ասենգը, երկրում եւս յոթ մարդկանց մոտ Էբոլա վիրուս Է կասկածվում, նրանք բոլորը մեկուսացված են: Այսպիսով, հիվանդության ենթադրվող դեպքերի ընդհանուր թիվը հասել Է տասի:
Էբոլա վիրուսով պայմանավորված հիվանդությունը սուր վիրուսային վարակ Է, որն ախտահարում Է մարդկանց եւ կենդանիների առանձին տեսակների: Էբոլայի համաճարակն Արեւմտյան Աֆրիկայում բռնկել Է 2015 թվականին եւ հիմնականում ընդգրկել երեք երկիր՝ Գվինեան, Սիեռա-Լեոնեն եւ Լիբերիան:
ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ վերջին խոշոր համաճարակի ժամանակ Էբոլայով վարակվել Է 28,6 հազար մարդ, ավելի քան 11,3 հազարը մահացել են:
Կոնգոյի ԴՀ-ում Էբոլայի ներկայիս բռնկումն սկսվել Է 2018 թվականի հուլիսի վերջին: Երկրի առողջապահության նախարարության տվյալներով մահացածների թիվը հասել Է 1,39 հազարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Уганде второй человек умер от Эболы, пишут СМИ
Второй человек, заразившейся вирусом геморрагической лихорадки Эбола, скончался в Уганде, общее число предполагаемых случаев заболевания достигло десяти, сообщает местная газета Daily Monitor со ссылкой на источник в министерстве здравоохранения.
Всего в Уганде зафиксировано три случая болезни, вызываемой вирусом Эбола. Среди них - ребенок "с историей поездки в Демократическую Республику Конго (ДРК)", где наблюдается вспышка заболевания. Впоследствии он скончался.
Как отмечает издание, вечером того же дня скончалась бабушка ребенка, у которой ранее также обнаружили опасный вирус,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как сообщила министр здравоохранения страны Джейн Рут Асенг , еще у семи человек в стране выявлены подозрения на Эболу, все они изолированы. Таким образом, общее число предполагаемых случаев заболевания достигло десяти.
Болезнь, вызванная вирусом Эбола, — острая вирусная инфекция, поражающая людей и некоторые виды животных. Эпидемия Эболы разразилась в Западной Африке в 2015 году и в основном затронула три страны: Гвинею, Сьерра-Леоне и Либерию. По данным ВОЗ, во время последней крупной эпидемии Эболой заразились 28,6 тысячи человек, более 11,3 тысячи скончались.
Нынешняя вспышка Эболы в ДРК началась в конце июля 2018 года. По данным минздрава страны, число погибших достигло 1,39 тысячи человек.