Եվրամիությունում Էլեկտրամոբիլներին կստիպեն աղմկել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունում հուլիսի 1-ից գործողության մեջ Է մտնում այն օրենքը, որն Էլեկտրամոբիլներին պարտավորեցնում Է շարժվելիս ձայներ հանել: Այդ միջոցը, ինչպես հաղորդել Է «ԵվրոՊուլսը», միտված Է վտանգից պաշտպանելու հեծանվորդներին եւ հետիոտներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այժմ ժամում մինչեւ 20 կիլոմետր արագության դեպքում Էլեկտրամոբիլներն ընթանում են գործնականում անաղմուկ, չԷ որ դրանցում ներքին այրման շարժիչ չկա: Մեծ Բրիտանիայի ասոցիացիայի տվյալներով, որը երկրի տարածքում օգնություն Է ցույց տալիս կույրերին եւ թույլ տեսնող մարդկանց՝ տրամադրելով ուղեկցող շներ եւ վերականգնողական ծառայություններ, հետիոտները 40 տոկոսով ավելի հաճախ են ընկնում Էլեկտրամոբիլների, քան սովորական ավտոմեքենաների անիվների տակ:
Այժմ Էլեկտրամոբիլների վրա, որոնք կվաճառվեն Եվրամիությունում, կսկսեն տեղակայել հատուկ ազդարարող համակարգեր: Ձայները պետք Է փոխվեն կախված արագությունից. որքան արագ Է ընթանում Էլեկտրամոբիլն, այնքան ավելի բարձր Է ազդանշանը: Ձայնի ենթադրվող ուժգնությունը շուրջ 56 դեցիբել Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Евросоюзе электромобили заставят шуметь
С 1 июля в Евросоюзе вступает в действие закон, обязывающий электромобили издавать звуки при движении. Эта мера направлена на то, чтобы обезопасить велосипедистов и пешеходов, сообщает "ЕвроПульс".
Сейчас на скорости до 20 километров в час электромобили ездят практически бесшумно, ведь в них нет двигателя внутреннего сгорания.
По данным британской ассоциации, которая оказывает помощь слепым и слабовидящим людям на территории страны, предоставляя собак-поводырей и реабилитационные услуги, пешеходы на 40% чаще попадают под колеса электромобилей, чем обычных авто,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Теперь на электромобили, которые будут продавать в ЕС, начнут устанавливать специальные оповещающие системы. Звуки должны будут меняться в зависимости от скорости: чем быстрее едет электромобиль, тем выше сигнал. Предполагаемая громкость — около 56 децибелов.