Զելենսկին հանդիպում կանցկացնի Մերկելի եւ Շտայնմայերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը եւ Ուկրաինայի նրա պաշտոնակից Վլադիմիր Զելենսկին հունիսի 18-ին բանակցություններ կանցկացնեն Բեռլինում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է առաջիկա օրերի միջոցառումների ցուցակում, որը հունիսի 12-ին տարածել Է Գերմանիայի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Բելվյու պալատ (նախագահի նստավայրը): Բանակցություններ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ»,-ասված Է միջոցառումների պլանում: Թեմաները, որոնք կողմերը պլանավորում են արծարծել երկխոսության ընթացքում, չեն նշվում:
Ծրագրված են նաեւ Զելենսկու բանակցությունները Գերմանիայի կանցլեր Անգլա Մերկելի հետ:
Մայիսի 30-ին Կիեւում Զելենսկին ընդունել Է ԳԴՀ-ի եւ Ֆրանսիայի արտգործնախարարներ Հայկո Մաասին եւ Ժան-Իվ լե Դրիանին:
Բրյուսել արտասահմանյան իր առաջին պաշտոնական այցի շրջանակում, որը կայացել Է հունիսի 4-ին եւ 5-ին, Զելենսկին հանդիպում Է ունեցել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի, ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիի, Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկի եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգի հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зеленский встретится с Меркель и Штайнмайером
Президент ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер и его украинский коллега Владимир Зеленский проведут переговоры 18 июня в Берлине. Об этом говорится в списке мероприятий на ближайшие дни, который распространила в среду пресс-служба главы Германии.
"Дворец Бельвю (резиденция президента - прим. ТАСС). Переговоры с президентом Украины Владимиром Зеленским", - говорится в плане мероприятий. Темы, которые планируют поднять стороны в ходе диалога, не называются.
30 мая в Киеве Зеленский принимал глав МИД ФРГ и Франции Хайко Мааса и Жан-Ива Ле Дриана.
В рамках своего первого официального зарубежного визита в Брюссель, который состоялся 4 и 5 июня, Зеленский встречался с председателем Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером, главой дипломатии ЕС Федерикой Могерини, главой Евросовета Дональдом Туском и генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом.