Կունդուզի նահանգում աֆղանցի զինծառայողներ են սպանվել սխալ ավիահարվածի հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի հյուսիս-արեւելքի Կունդուզի նահանգում անվտանգության ուժերի առնվազն հինգ աշխատակիցներ են զոհվել, եւս յոթը վերքեր ստացել ռազմակայանին հասցված սխալ ավիահարվածի հետեւանքով, որի թիրախը պետք Է լինեին զինյալները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 12-ին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ հղում անելով իշխանություններին:
Նրանց տվյալներով՝ օդից Իմամ-Սահիբի շրջանում ռազմակայանի վրա կրակ են բացել տեղական ժամանակով 02:00-ին (Երեւանի ժամանակով 01:30-ին): «Սինհուա»-ն նշում Է, որ սա կառավարական ուժերի կամ նրանց դաշնակիցների հարվածի արդեն առաջին դեպքը չԷ, որի զոհ են սխալմամբ դառնում աֆղանցի զինծառայողները:
Նշվում Է, որ Աֆղանստանի իշխանությունների ներկայացուցիչը հրաժարվել Է ճշտել, թե ռազմակայանը գրոհած ինքնաթիռները պատկանում Էին երկրի ռազմաօդային ուժերին, թե ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի ուժերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пять афганских военнослужащих убиты в результате авиаудара в провинции Кундуз
По меньшей мере пять сотрудников сил безопасности погибли, еще семь получили ранения в афганской провинции Кундуз на северо-востоке страны в результате ошибочного авиаудара по военной базе, целью которого изначально должны были стать боевики. Об этом в среду сообщило агентство "Синьхуа" со ссылкой на власти.
По их данным, огонь с воздуха по военной базе в уезде Имам-Сахиб был нанесен в 02:00 по местному времени (00:30 мск). "Синьхуа" отмечает, что это уже не первый случай удара правительственных сил или их союзников, жертвами которого по ошибке становятся афганские военнослужащие,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Отмечается, что представитель властей Афганистана отказался уточнить, принадлежали ли атаковавшие военную базу самолеты афганским ВВС либо силам коалиции, возглавляемой США.