Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը Երևանում հանդես է գալու վոկալիստ և շեփորահար Ռոնալդ Բեյքերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի հանրահայտ երաժիշտ Ռոնալդ Բեյքերը Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի նվագակցությամբ (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Արմեն Հյուսնունց) Երևանում կատարելու է դասական և ժամանակակից ջազային ստեղծագործություններ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` համերգային ծրագիրն անցկացվելու է հուլիսի 11-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Ռոնալդ Բեյքերը ծնվել է Բալթիմորում 1968 թվականին: Շեփոր նվագել սովորել է Բալթիմորի արվեստի դպրոցում, այնուհետև բակալավրի աստիճան է ստացել Օբերլինի կոնսերվատորիայում: Կարճ ժամանակում դարձել է պահանջված շեփորահար և վոկալիստ: Բեյքերը հանդես է գալիս լավագույն ջազ փառատոներին այնպիսի արտիստների հետ, ինչպիսիք են Լու Դոնալդսոնը, Կյորտիս Ֆուլերտը, Ջեսի Դևիսը, Անտոնիո Հարթը և այլք: Ավելի քան 22 տարի շրջագայում է սեփական քառյակի հետ: 13 տարուց ավելի ծավալում է մանկավարժական գործունեություն: Հուլիսի 11-ի համերգը կլինի Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի և Ռոնալդ Բեյքերի առաջին համագործակցությունը: Թե՛ նվագախումբը և թե՛ արտիստն անհամբերությամբ են սպասում առաջիկա համերգին, և վստահեցնում են, որ այն իսկապես կհետաքրքրի հայ ունկնդրին:

Государственный джаз-оркестр Армении выступит в Ереване с вокалистом и трубачом Рональдом Бейкером
Известный американский музыкант Рональд Бейкер в сопровождении Государственного джазового оркестра Армении (художественный руководитель и дирижер Армен Уснунц) в Ереване исполнит классические и современные джазовые произведения.
Как передает «Арменпресс», концерт состоится 11 июля в концертном зале им. Арама Хачатуряна.
Рональд Бейкер родился в Балтиморе в 1968 году. Он учился игре на трубе в школе искусств Балтимора, затем получил степень бакалавра в Оберлинской консерватории.
За короткое время он стал востребованным трубачом и вокалистом. Бейкер выступает на лучших джазовых фестивалях с такими артистами, как Лу Доналдсон, Кертис Фулерт, Джесси Дэвис, Антонио Харт и другие. Более 22 лет путешествует с собственным квартетом. Более 13 лет он занимается педагогической деятельностью. Концерт 11 июля - первое сотрудничество Государственного джаз-оркестра Армении и Рональда Бейкера. И оркестр, и артист с нетерпением ждут предстоящего концерта, и заверяют, что он действительно заинтересует армянского слушателя.