ՌԴ-ն բարձր է գնահատում ԵԱՏՄ-ում նախագահության շրջանակներում Հայաստանի ձգտումները. Պուտինը կայցելի Հայաստան
ՌԴ-ն բարձր է գնահատում ԵԱՏՄ-ում նախագահության շրջանակներում Հայաստանի
ձգտումները. Պուտինը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը բարձր է գնահատում Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի նախագահությամբ պայմանավորված մեր երկրի ձգտումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հունիսի 11-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսաստանում բարձր են գնահատել տարվա սկզբին Նիկոլ Փաշինյանի այցը Մոսկվա՝ միությունում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները ներկայացնելու նպատակով: Եվ մենք տեսնում ենք Հայաստանի նախագահության ձգտումը, արժանի կերպով անցկացնել ընթացող տարին: Դրա ապացույցն է այստեղ հաջող անցած ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը: Ինչպես գիտեք, որոշում է կայացվել հոկտեմբերի 1-ին Երևանում անցկացնել ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը, այսինքն՝ երկրների ղեկավարների մակարդակով: Իհարկե, մենք այդ առիթով սպասում ենք ՌԴ նախագահի այցին»,- ասաց դեսպանը:
Սերգեյ Կոպիրկինը կարևորեց նաև հունիսի 10-ին ԵԱՏՄ-ի վերաբերյալ ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպած խորհրդարանական լսումները:
«Երեկ ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացան ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն խնդիրների վերաբերյալ առաջին խորհրդարանական լսումները: Անցավ առարկայական քննարկում կառավարության անդամների, ԵԱՏՄ անդամ երկրների և ՉԺՀ դեսպանների, փորձագետների, հասարակական սեկտորի անդամների միջև, այսինքն՝ այն մարդկանց, ովքեր առնչվում են ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի ինտեգրացիային: Պետք է ասեմ, որ մեր երկրների ղեկավարները պարբերաբար շփման մեջ են մեր ընդհանուր ինտեգրացիոն միությունների համատեղ միջոցառումների շրջանակում»,- նշեց Կոպիրկինը:
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանն ընդգծեց, որ ՌԴ-ն շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին տնտեսական հիմնական գործընկերը:
«2018թ. տվյալներով մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 11%-ով՝ հասնելով գրեթե 2 մլրդ դոլարի, ինչը կազմում է Հայաստանի ներքին առևտրի ավելի քան 27%-ը: Սա հիանալի ցուցանիշ է»,- ասաց Սերգեյ Կոպիրկինը:

Россия высоко ценит действия Армении в рамках председательства в ЕАЭС: Путин посетит Армению
Российская Федерация высоко ценит деятельность Армении в рамках председательства в Евразийском экономическом союзе. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 11 июня заявил чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
“В России высоко оценили визит Никола Пашиняна в начале года в Москву с целью представления приоритетов председательства Армении в Союзе. И мы видим стремление Армении достойно провести текущий год.
Доказательством этого является успешно прошедшее здесь заседание Межправительственного совета ЕАЭС. Как вы знаете, было принято решение о проведении 1 октября в Ереване заседания Высшего экономического совета ЕАЭС, то есть на уровне глав государств. Конечно, по этому поводу мы ждем визита президента РФ”, - сказал посол.
Сергей Копыркин также отметил важность парламентских слушаний по ЕАЭС, организованных в Национальном собрании Армении 10 июня.
“Вчера в Национальном собрании РА состоялись первые парламентские слушания по интеграционным проблемам ЕАЭС. Было предметное обсуждение между членами правительства, послами стран-членов ЕАЭС и КНР, экспертами, членами общественного сектора, то есть теми людьми, которые имеют отношение к интеграции Армении в ЕАЭС. Должен сказать, что руководители наших стран регулярно общаются в рамках совместных мероприятий наших общих интеграционных объединений”, - отметил Копыркин.
Посол России в Армении подчеркнул, что РФ продолжает оставаться основным партнером Армении.
“В 2018 году товарооборот между нашими странами вырос на 11%, достигнув почти 2 млрд долларов, что составляет более 27% внутренней торговли Армении. Это отличный показатель”, - сказал Сергей Копыркин.