Մովսես Աբելյանը նշանակվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Մովսես Աբելյանին նշանակել է Գլխավոր ասամբլեայի և կոնֆերանսների կառավարման հարցերով Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքը  տեղեկացնում է, որ այդ պաշտոնում Մովսես Աբելյանը կփոխարինի Քեթրին Փոլարդին, ով նշանակվել է կառավարման ռազմավարության, քաղաքականության հարցերով Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնում:
Մովսես Աբելյանը  2016 թվականին նշանակվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի և կոնֆերանսների կառավարման վարչության հարցերով գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ: Մինչ այս պաշտոնը ստանձնելը, նա զբաղեցրել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հարցերով բաժանմունքի տնօրենի պաշտոնը:
Մովսես Աբելյանն ունի խաղաղության, անվտանգության, հակամարտությունների կարգավորման բնագավառներում գործունեության 25-ամյա փորձ, ղեկավարել է Գլխավոր ասամբլեայի, Անվտանգության խորհրդի և ծրագրերի ու հիմնադրամների Գործադիր խորհուրդների շրջանակներում մի շարք գործընթացներ:
Մովսես Աբելյանը նաեւ ունի կառավարման ոլորտում մեծ փորձ, ներառյալ ծրագրերի եւ բյուջեի պլանավորման: Նախկինում զբաղեցրել  է Գլխավոր ասամբլեայի Վարչական ու բյուջետային հարցերով կոմիտեի (5-րդ կոմիտե) և Ծրագրերի ու համակարգման հարցերով կոմիտեի քարտուղարի պաշտոնները։
1998-2003թթ. եղել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը, իսկ մինչ այդ` մշտական ներկայացուցչի տեղակալը։ Մինչ դիվանագիտական ծառայությանն անցնելը, Մովսես Աբելյանը դասախոսել է Երևանի պետական համալսարանում։
Մովսես Աբելյանը կրթություն է ստացել Հայաստանում, Ռուսաստանում և ԱՄՆ-ում։ Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա։

Мовсес Абелян назначен заместителем генерального секретаря ООН
Генеральный секретарь Антонио Гутерреш назначил Мовсеса Абеляна заместителем генерального секретаря ООН по вопросам управления Генеральной ассамблеи и конференциями. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт ООН, Мовсес Абелян заменит на этом посту Кэтрин Поллард, которая назначена заместителем генерального секретаря по вопросам политики и стратегии управления.
Мовсес Абелян в 2016 году был назначен заместителем помощника генерального секретаря ООН по вопросам управления Генеральной ассамблеей и конференциями. До вступления в эту должность он занимал должность директора отделения по вопросам Совета безопасности ООН.
Мовсес Абелян имеет 25-летний опыт деятельности в области сохранения мира, безопасности, урегулирования конфликтов, руководил рядом процессов в рамках Генассамблеи, Совета безопасности, программ и исполнительных советов фондов.
Мовсес Абелян также имеет большой опыт и в сфере управления, включая программы и планирование бюджета. Ранее занимал посты секретаря Комитета Генеральной ассамблеи по административным и бюджетным вопросам (5-й комитет) и Комитета по программам и координации.
В 1998 – 2003 гг. работал в Министерстве диаспоры РА, был постоянным представителем Армении в ООН, а до этого - заместителем постоянного представителя. До перехода на дипломатическую службу Мовсес Абелян преподавал в Ереванском государственном университете.