Սփյուռքում կարևորում են հայերենը, հայոց պատմությունն ու կրոնը հայկական անհատականության համար. հրապարակվել են առաջին հարցման արդյունքները
Սփյուռքում կարևորում են հայերենը, հայոց պատմությունն ու կրոնը հայկական
անհատականության համար. հրապարակվել են առաջին հարցման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական սփյուռքի հետազոտական ծրագիրը հրապարակել է պատմության մեջ առաջին հետազոտության արդյունքները, որում ներկայացված են 21-րդ դարում հայկական աշխարհընկալման ձևավորման մասին պատկերացումները, տենդենցները և խնդիրները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Massispost-ը, 150 էջանոց պիլոտային ծրագիրը ներառում է  6 թեմատիկ գլուխ՝ անհատականություն, լեզու և մշակույթ, կրոն, համայնք, քաղաքականություն և Հայաստանի հետ հարաբերություններ: Ներկայացված են նշված թեմաների վերաբերյալ 2018 թվականի մայիսին Բոստոն, Կահիրե, Մարսել և Փասադենա քաղաքների հայկական համայնքների շրջանում իրականացված հարցման արդյունքները:
Ծրագրի ղեկավար, Օքսֆորդի համալսարանի գիտնական Հրաչ Չիլինգարյանը նշում է, որ գիտնականների, հետազոտողների և փորձագետների ներգրավմամբ իրականացվող նախագծի հիմնական նպատակն է հասկանալ հայկական սփյուռքի կյանքի բազմակողմ և տարբեր ասպեկտները:
Չիլինգարյանի խոսքով՝ նոր հրապարակման մեջ ներկայացված տեղեկությունները և հարցման ամբողջական պատասխանները կարող են օգտակար լինել հայկական սփյուռքի  համայնքների և ինստիտուտների ղեկավարների, Հայաստանում քաղաքական օրակարգ ձևավորողների համար, հատկապես, երբ նրանք որոշումներ կկայացնեն համայնքներում առաջնահերթությունների և ծրագրերի վերաբերյալ:
Չորս քաղաքների հայկական համայնքների ավելի քան 1000 ներկայացուցիչ մասնակցել է հարցմանը, որը իրականացվել է գիտնականների, հետազոտողների և փորձագետների խմբի կողմից: Քաղաքներն ընտրվել են բազմազանությունն ապահովելու համար, հաշվի են առնվել դրանց պատմությունը, հասարակական կյանքն ու բնութագիրը:
Հարցման մասնակիցների ճնշող մեծամասնությունը՝ 94 տոկոսն այն կարծիքին է, որ հայկական սփյուռքի շարունակականության ապահովումը շատ կարևոր է ու նշանակալի: Հարցման մասնակիցների 84 տոկոսն էլ կարծիք է հայտնել, որ անհրաժեշտ է օգնել Մերձավոր Արևելքի հայկական համայնքներին:
Հարցվածների 90 տոկոսի համար շատ կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանը. նրանց 73 տոկոսը առնվազն մեկ անգամ այցելել է Հայաստան, 93 տոկոսը՝ մտադիր է այցելել:
Հարցման մասնակիցներն ասել են, որ հայերենը, հայոց պատմությունն ու կրոնը կարևոր են իրենց, ինչպես նաև ընդհանուր հայկական անհատականության համար: Հարցվածների 73 տոկոսը հայտարարել է, որ չի անդամակցում որևէ հայկական քաղաքական կազմակերպության, սակայն նրանց մեծամասնությունը հայտնել է, որ ակտիվորեն աշխատում են հայկական այլ կազմակերպությունների հետ, ինչպիսին է, օրինակ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը:
Հարցման մասնակիցները հայկական անհատականության կարևոր մաս են համարել Քրիստոնեությունը: Այն դեպքում, երբ հարցվածների միայն 14-16 տոկոսն է ամեն օր կամ ամեն ամիս եկեղեցի գնում, 70 տոկոսն այն կարծիքին է, որ հարկավոր է ամուսնանալ հայկական եկեղեցում:

Диаспора придает важное значение армянскому языку, армянской истории и религии в становлении армянской личности: опубликованы результаты первого опроса
Диаспора придает важное значение армянскому языку, армянской истории и религии в
становлении армянской личности: опубликованы результаты первого опроса
Исследовательская программа армянской диаспоры опубликовала результаты первого в истории исследования, в котором показаны представления о формировании армянского мировосприятия в XXI веке, тенденции и проблемы.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Massispost, пилотная программа из 150 страниц включает 6 тематических глав: личность, язык и культура, религия, община, политика и отношения с Арменией. Представлены результаты опроса, проведенного в мае 2018 года среди армянских общин городов Бостон, Каир, Марсель и Пасадена.
Руководитель программы, ученый из Оксфордского университета Грач Чилингарян отмечает, что основная цель проекта, реализуемого с привлечением ученых, исследователей и экспертов, - понять многосторонние и различные аспекты жизни армянской диаспоры. По словам Чилингаряна, информация, представленная в новой публикации, и полные ответы на вопросы могут быть полезны для руководителей общин и институтов армянской диаспоры, лиц, формирующих политическую повестку в Армении, особенно когда они примут решения о приоритетах и программах общин.
Более 1000 представителей армянских общин четырех городов приняли участие в опросе, проведенном группой ученых, исследователей и экспертов. Города были выбраны для обеспечения разнообразия, учитывались их история, общественная жизнь и характеристики.
Подавляющее большинство участников опроса - 94% - считают, что обеспечение продолжительности существования армянской диаспоры очень важно и значимо. 84% респондентов выразили мнение, что необходимо помочь армянским общинам Ближнего Востока. Армения имеет очень важное значение для 90% опрошенных, 73% из них по меньшей мере раз посещали Армению, 93% - намерены посетить Армению.
Участники опроса ответили, что армянский язык, армянская история и религия важны для них, как для армянских личностей. 73% опрошенных заявили, что не являются членами какой-либо армянской политической организации, однако большинство из них сообщили, что активно работают с другими армянскими организациями, такими как, например, Всеобщий армянский благотворительный союз.
Участники опроса назвали христианство важной составляющей армянской личности, в то время как только 14 - 16% опрошенных каждый день или каждый месяц посещают церковь, 70% считают, что нужно венчаться в армянской церкви.