Մեծ Բրիտանիայի Եղիսաբեթ թագուհու ամուսինը դարձավ 98 տարեկան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էդինբուրգի դուքսը՝ Մեծ Բրիտանիայի թագուհու ամուսինը՝ արքայազն Ֆիլիպը, հունիսի 10-ին տոնում Է ծննդյան 98-րդ տարեդարձը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Նորին թագավորական մեծությանը՝ Էդինբուրգի դուքսին, ծննդյան շատ երջանիկ 98-րդ տարեդարձ ենք մաղթում այսօր»,-ասված Է բրիտանական թագավորական ընտանիքի պաշտոնական թվիթերում:
Երեկոյան Լոնդոնում արքայազնի ծննդյան օրը կնշեն հրավառությամբ: Ֆիլիպն ինքը, ինչպես սպասում են ԶԼՄ-ները, այդ օրը կանցկացնի տանը՝ Նորֆոլքի կոմսության Սանդրինգհեմյան պալատում: Հանգստյան օրերին իր այսպես կոչված պաշտոնական ծննդյան օրն Է տոնել նաեւ Եղիսաբեթ Երկրորդն ինքը: Արքայազն Ֆիլիպը, որը դադարեցրել Է պաշտոնական պարտականությունների կատարումը, կնոջ ծննդյանն օրը ներկա չի եղել: Ավանդական շքերթին եղել են բրիտանական թագավորական ընտանիքի մնացած անդամները, ինչպես նաեւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը, որը հուլիսին կթողնի այդ պաշտոնը: 1748 թվականից ի վեր Բրիտանիայի միապետի պաշտոնական ծննդյան օրը նշվում Է հունիսի առաջին, երկրորդ կամ երրորդ շաբաթ օրը՝ կախված եղանակից: Թագուհին իսկական ծննդյան օրը տոնել Է ապրիլին. լրացել Է նրա 93-ամյակը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Супругу королевы Великобритании исполнилось 98 лет
Герцог Эдинбургский, супруг королевы Великобритании принц Филипп в понедельник празднует 98 день рождения.
"Желаем его королевскому высочеству герцогу Эдинбургскому очень счастливого 98-го дня рождения сегодня!" - говорится в официальном твиттере британской королевской семьи.
В Лондоне вечером день рождения принца отметят салютом. Сам Филипп, как ожидают СМИ, проведет этот день дома - в Сандрингемском дворце в графстве Норфолк.
На выходных отпраздновала свой так называемый официальный день рождения и сама Елизавета II. Принц Филипп, отошедший от исполнения официальных обязанностей, на дне рождении супруги не присутствовал. На традиционном параде были остальные члены британской королевской семьи, а также премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, которая в июле покинет этот пост, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
С 1748 года официальный день рождения британского монарха отмечается в первую, вторую или третью субботу июня - в зависимости от погоды.