ԱՏՁՄ նախագահի Թայբեյ աշխատանքային այցի արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք գործնական պայմանավորվածություններ
ԱՏՁՄ նախագահի Թայբեյ աշխատանքային այցի արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք
գործնական պայմանավորվածություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը հունիսի 2-5-ը Թայբեյ աշխատանքային այցի ընթացքում մի շարք գործնական հանդիպումներ է ունեցել՝ քննարկելով համատեղ ծրագրեր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից, ԱՏՁՄ նախագահը մասնակցել է աշխատանքային ճաշի, որի շուրջ քննարկվել են ՏՏ ոլորտի ընկերությունների համագործակցության, ինչպես նաև Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու վերաբերյալ նախագծեր։
Առաջիկայում նախատեսվում է գործարարների այցը Հայաստան։ TAITRA-ի (Թայբեյի արտաքին առևտրի զարգացման խորհրդի) ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նույնպես քննարկման թեման համատեղ ներդրումային ծրագրերն են եղել։
Թայթունգի ազգային համալսարանի (National Taitung University) ղեկավարների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հեղինակավոր այս բուհում ուսումն անվճար շարունակելու նպատակով ԱՏՁՄ-ի «Արմաթ» լաբորատորիաների 10 սաների կրթաթոշակ տրամադրելու և ուսումն անվճար շարունակելու վերաբերյալ։
Աշխատանքային այցի ընթացքում Ալեքսանդր Եսայանին է հանձնվել Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանին ուղղված հրավերը՝ Թայբեյ այցելելու և National Chiao Tung համալսարանի ղեկավարների հետ քննարկելու ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագիրը։ «Խելացի» գյուղատնտեսության զարգացման նպատակով համագործակցության մեկնարկը տրվել է մարտին, Երևանում:

По итогам рабочего визита председателя СПИТ в Тайбэй был достигнут ряд практических договоренностей
Председатель Союза предприятий передовых технологий (СПИТ) Александр Есаян в ходе рабочего визита в Тайбэй 2-5 июня провел ряд деловых встреч, обсудил совместные программы. Как сообщили «Арменпресс» в Союзе предприятий передовых технологий, председатель союза принял участие в рабочем обеде, в ходе которого были обсуждены проекты по сотрудничеству ИТ-компаний, а также реализации инвестиций в Армении.
В ближайшее время планируется визит бизнесменов в Армению. На встрече с представителями TAITRA (Совета по развитию внешней торговли Тайбэя) темой обсуждения также были совместные инвестиционные программы.
С руководителями Национального университета Тайтунга (National Taitung University) была достигнута договоренность о предоставлении стипендий 10 воспитанникам лабораторий “Армат” с целью бесплатного продолжения учебы в этом авторитетном вузе.
В ходе рабочего визита Александру Есаяну было передано приглашение для ректора Национального аграрного университета Армении, Вардана Урутяна, посетить Тайбэй и обсудить с руководителями университета National Chiao Tung программу обмена студентами и преподавателями. Старт сотрудничества с целью развития “умного” сельского хозяйства был дан в марте в Ереване.