Վարշավայում արհեստական արմավենու հեղինակն ի նշան բողոքի երկաթյա ճյուղերը փոխարինել Է իսկականներով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի մայրաքաղաքի պատմական մասում՝ գեներալ Շառլ դե Գոլի անվան հրապարակում, տեղադրված հսկայական արհեստական արմավենին զրկվել Է իր երկաթյա ճյուղերից: Հունիսի 1-ին դրանք փոխարինել են իսկական արմավենու ճյուղերով, որոնք արագորեն չորացել են, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինստալյացիայի հեղինակը՝ նկարչուհի Յոհաննա Ռայկովսկայան, այս կերպ իր բողոքն Է հայտնել բնության պաշտպանության բնագավառում մարդության անգործության դեմ: «Մենք արմավենին մեռցրել ենք Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվա (հունիսի 5) առթիվ»,-պարզաբանել Է Ռայկովսկայան Gazeta Wyborcza-ին տված հարցազրույցում: Նրա կարծիքով՝ մարդկությունը «մոտենում Է անդունդի եզրին՝ ոչնչացնելով Էկոհամակարգը, որից կախված Է նրա ապագան»:
Ավելի վաղ նկարչուհին քանիցս հավաքում-տանում Էր իր ինստալյացիայի մի քանի ճյուղեր, երբ, նրա կարծիքով, երկրում տեղի Էր ունենում այս կամ այն սոցիալական անարդարությունը: «Ամենից շատ ինձ անհանգստացնում Է այն, որ մենք դրանից բնավ չենք վախենում: Գալու Է ոչ թե մորեխը, այլ կատակլիզմների ցիկլը: Ամենասարսափելին տեսակների անհետանալու տեմպն Է, կյանքի ծառը ճաղատանում Է ինչպես մեր արմավենին»,-նշել Է նա: Նկարչուհին նշել Է, որ պատրանքներ չի տածում այն բանի առնչությամբ, թե իր ակցիան կկարողանա ինչ-որ բան փոխել: «Պետք Է տեղի ունենա ինչ-որ խոշոր բան՝ ցիկլոն, տոռնադո, հսկայական ջրհեղեղ, որպեսզի մարդիկ գիտակցեն սպառնալիքի մասշտաբները»,-հայտարարել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Автор искусственной пальмы в центре Варшавы в знак протеста заменила железные ветки живыми
Огромная искусственная пальма, установленная на площади имени генерала Шарля де Голля, в исторической части польской столицы, лишилась своих железных веток. 1 июня их заменили на настоящие пальмовые ветви, которые быстро засохли, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Таким образом автор инсталляции, художница Иоанна Райковская выразила свой протест в связи с бездействием человечества в области защиты природы.
"Мы умертвили пальму по случаю Всемирного дня окружающей среды (5 июня)", - пояснила Райковская в интервью Gazeta Wyborcza. По ее мнению, человечество "движется к краю пропасти, уничтожая экосистему, от которой зависит его будущее".
Ранее художница неоднократно убирала по несколько веток из своей инсталяции, когда, по ее мнению, в стране происходила та или иная социальная несправедливость.
"Больше всего меня беспокоит то, что мы совсем этого не боимся. Придет не саранча, а цикл катаклизмов. Самое страшное - темп вымирания видов, дерево жизни лысеет как наша пальма", - указала она. Художница отметила, что не испытывает иллюзий по поводу того, что ее акция сможет что-то изменить. "Должно произойти нечто крупное: циклон, торнадо, огромное наводнение, чтобы люди осознали все масштабы угрозы", - заявила она.