Թրամփը հեռախոսազրույց Է ունեցել Բորիս Ջոնսոնի հետ. Press Association
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը 20-րոպեանոց հեռախոսազրույց Է ունեցել Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի եւ, համապատասխանաբար, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնի թեկնածու Բորիս Ջոնսոնի հետ, սակայն նրանց անձնական հանդիպումը չի կայանա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 4-ին հայտնել Է Press Association բրիտանական լրատվական գործակալությունը:
Նրա տեղեկատվության համաձայն, խոսակցությունը «բարեկամական Էր եւ արդյունավետ», սակայն արտաքին գործերի նախկին նախարարը մերժել Է անձնական հանդիպման հնարավորությունը: Ինչպես իր հերթին ճշտում Է ITV հեռուստաալիքը, Ջոնսոնը պետական այցով Մեծ Բրիտանիայում գտնվող Թրամփի հետ չի հանդիպել այն պատճառով, որ երեքշաբթի օրվա համար պլանավորել Էր այլ միջոցառում:
Այցի նախօրեին The Sun բրիտանական տաբլոիդին տված հարցազրույցում ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարը վստահություն Է հայտնել, որ Ջոնսոնը, որը, հարցումների համաձայն, Դաունիգն-սթրիթ, 10-ի նստավայրն զբաղեցնելու ֆավորիտն Է, հիանալի գլուխ կհաներ վարչապետի պարտականություններից Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ ընտրվելու դեպքում: ԱՄՆ-ի նախագահը խոստովանել Է, որ Ֆորին օֆիսի նախկին ղեկավարը եւ Լոնդոնի նախկին քաղաքագլուխը «լավ տղա Է» եւ միշտ Էլ դուր Է եկել իրեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Трамп провел телефонный разговор c Борисом Джонсоном
Президент США Дональд Трамп провел 20-минутный телефонный разговор с кандидатом на пост лидера Консервативной партии и соответственно премьер-министра Великобритании Борисом Джонсоном, однако их личная встреча не состоится. Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник британское информационное агентство Press Association.
По информации агентства, разговор был "дружеским и продуктивным", однако бывший глава МИД отклонил возможность личной встречи. Как уточняет в свою очередь телеканал ITV, Джонсон не стал встречаться с Трампом, который сейчас находится в Великобритании с государственным визитом, из-за того, что у него уже было запланировано на вторник другое мероприятие.
В преддверии визита в интервью британскому таблоиду The Sun глава американской администрации высказал уверенность, что Джонсон, который, согласно опросам, является фаворитом на то, чтобы занять резиденцию на Даунинг-стрит, 10, отлично бы справился с обязанностями премьер-министра в случае избрания лидером Консервативной партии. Американский президент признался, что бывший глава Форин оффиса и экс-мэр Лондона "хороший парень" и всегда нравился ему.