Հայաստանի պատանի մարզիկները Մոսկվայում մասնակցել են միջազգային օլիմպիական ֆորումին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պատանի մարզիկները Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում մասնակցել են միջազգային օլիմպիական ֆորումին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մայիսի 31-ից հունիսի 2-ը տեղի ունեցած ֆորումին մասնակցել են տարբեր երկրների մարզիկներ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը:
«Հայաստանը ներկայացնում էին ձյուդոիստ Գոռ Դավթյանը, աթլետ Ռաֆիկ Օհանյանը, լողորդ Վարսենիկ Մանուչարյանը և Մարինա Գալստյանը (սեղանի թենիս):
Ֆորումի հիմնական նպատակը պատանի մարզիկների մեջ արդար եւ մաքուր սպորտի գաղափարի սերմանումն է: Ֆորումի սկզբում մասնակիցներին ռուս հայտնի մարզիկիները ծանոթացրին օլիմպիզմի գաղափարներին, սպորտի պատմության եւ հակադոպինգային կանոնների հետ: Դրանից հետո անցկացվեց նաեւ վիկտորինա: Հայաստանի եւ Բելառուսի մարզիկները վիկտորինային մասնակցեցին միասնական թիմով եւ 10 մասնակիցների մեջ գրավեցին երրորդ տեղը՝ 45 հարցից ճիշտ պատասխանելով 42-ին:
Ֆորումի վերջում պատանի մարզիկների համար անցկացվեց 5 ժամանոց մշակութային տուր՝ Մոսկվա գետով, որտեղ նրանք ծանոթացան Մոսկվայի պատմությանը: Ֆորումի ավարտից հետո հայ մարզիկները վերադարձան Հայաստան»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Юные спортсмены Армении приняли участие в Международном олимпийском форуме в Москве
Юные спортсмены Республики Армения в Москве приняли участие в Международном олимпийском форуме. Как передает «Арменпресс», в форуме, состоявшемся с 31 мая по 2 июня приняли участие спортсмены из разных стран. Об этом сообщает официальный сайт Национального олимпийского комитета Армении.
“Армению представляли дзюдоист - Гор Давтян, атлет - Рафик Оганян, пловец - Варсеник Манучарян и Марина Галстян (настольный теннис).
Основная цель форума - привить молодым спортсменам идею справедливого и чистого спорта. В начале форума известные российские спортсмены познакомили участников с идеями олимпизма, историей спорта и антидопинговыми правилами. После этого состоялась викторина. Спортсмены Армении и Беларуси приняли участие в викторине единой командой и заняли третье место среди 10 участников, правильно ответив на 42 вопроса из 45.
По окончании форума для юных спортсменов был проведен 5-часовой культурный тур по реке Москва, на котором они познакомились с историей Москвы. После завершения форума армянские спортсмены вернулись в Армению”, - говорится в сообщении.