ՄԽ համանախագահները ներկայացրել են ԼՂ խնդրի կարգավորման հստակ քայլերի առաջարկներ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մայիսի 27-30 տարածաշրջան այցելությունից հետո հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵԱՀԿ ՄԽ կողմից տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը մայիսի 27-30-ը տարածաշրջանային այց են իրականացրել, որի շրջանակում նրանք մայիսի 27-ին Երևանում հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, իսկ մայիսի 30-ին Բաքվում՝ Իլհամ Ալիևի հետ: Երկու մայրաքաղաքներում էլ նրանք հանդիպումներ են ունեցել նաև արտաքին գործերի ու պաշտպանության նախարարների հետ:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ մայիսի 28-ին ՄԽ համանախագահները հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ: Բաքվում նրանք հանդիպել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ղեկավարի հետ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրավիճակը հումանիտար ոլորտում:
«Այցի հիմնական նպատակն էր գնահատել իրավիճակի զարգացումը շփման գծում և միջազգային սահմանին, ինչպես նաև հետևել մարտի 29-ին Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի ու ապրիլի 15-ին Մոսկվայում  նրանց արտգործնախարարների միջև տեղի ունեցած քննարկումներին:
Ինչպես և պահանջվել էր, համանախագահները կարգավորման գործընթացի համար հետագա հստակ քայլերի առաջարկներ են ներկայացրել, այդ թվում և հումանիտար ու անվտանգության միջոցների վերաբերյալ: Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներն ընդունել են համանախագահների առաջարկը՝ առաջիկայում հանդիպել նրանց հովանու ներքո, ինչի մասին մանրամասները կհայտարարեն համապատասխան ժամկետում:
Համանախագահները խորը մտահոգություն են հայտնել վերջին կորուստների առնչությամբ և կոչ են արել կողմերին ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն՝ խուսափելու էսկալացիայից»,- ասվում է հայտարարության տեքստում:

YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America), together with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk, visited the region from 27 to 30 May, ARMENPRESS was informed from the press service of the OSCE.
The Co-Chairs met with Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan on 27 May and with President Ilham Aliyev in Baku on 30 May. In both capitals, they held consultations with the respective Foreign Ministers and Defence Ministers. On May 28, the Co-Chairs met with the de facto authorities in Nagorno-Karabakh. In Baku, the Co-Chairs met with the Chairman of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh. While in Nagorno-Karabakh, the mediators were briefed on humanitarian issues by the local representative of the International Committee of the Red Cross.
The main purpose of the visit was to assess the evolution of the situation on the line of contact and the international border, and to follow up on the discussions held by the Azerbaijani President and the Armenian Prime Minister in Vienna on 29 March and their respective Foreign Ministers in Moscow on 15 April.
As requested, the Co-Chairs provided proposals for concrete next steps in the settlement process, including on humanitarian and security measures. The Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan accepted the Co-Chairs’ proposal to meet soon under their auspices, and will announce details at the appropriate time.
The Co-Chairs expressed deep concern about recent casualties and called on the parties to exercise maximum restraint to avoid escalation.