Ադրբեջանի հայատյացության հետևանքները չեն կարող հաղթահարվել մի ակնթարթում. ԱՀ ԱԳՆ մեկնաբանությունը Մխիթարյանի Բաքու չմեկնելու վերաբերյալ
Ադրբեջանի հայատյացության հետևանքները չեն կարող հաղթահարվել մի ակնթարթում.
ԱՀ ԱԳՆ մեկնաբանությունը Մխիթարյանի Բաքու չմեկնելու վերաբերյալ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում անցկացվող Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղի հետ կապված գործընթացները, մասնավորապես, այն, որ Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան և Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը ստիպված է եղել չմասնակցել խաղին, ինչպես նաև բազմաթիվ հայ երկրպագուների չեն կարողացել մեկնել Բաքու խաղը դիտելու, ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ տասնամյակներ շարունակ հայատյացության սերմանմանն ուղղված պետական քաղաքականության բացասական հետևանքները չեն կարող հաղթահարվել մի ակնթարթում։ Սպորտային իրադարձությունը, որը կարող էր նպաստել հակամարտող կողմերի հասարակությունների հաշտեցմանը, հակառակ ազդեցությունն ունեցավ և ի ցույց դրեց հայերի հետ կապված ամեն ինչի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի անբարեհաճության աստիճանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն
«Այդ կապակցությամբ հարկ է նշել, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հայատյացությունը սկսել է ակտիվորեն օգտագործվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում՝ որպես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ուժային ճնշմանն ուղղված քաղաքականության գործիք։ Տարիների ընթացքում Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականությունը ոչ միայն չի թուլացել, այլև սկսել է ներթափանցել հանրային կյանքի բոլոր բնագավառները, այդ թվում՝ կրթության ոլորտ։ Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի հաշվետվության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանում «քաղաքական գործիչները, կրթական հաստատությունները, ԶԼՄ-ները շարունակում են հայատյացություն քարոզել․ ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել՝ լսելով այդ ատելության հռետորաբանությունը»։
Հայատյացության սերմանումն ու այդ հողի վրա կատարվող հանցագործությունների խրախուսումը բարձրացվել են պետական քաղաքականության աստիճանի, որն Ադրբեջանի նախագահը հետևյալ կերպ է ձևակերպել՝ «Ադրբեջանի հիմնական թշնամին համայն հայությունն է»։
Ադրբեջանում ռասիզմի և հայատյացության դրսևորումների առկայությունը հաստատվում է նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Ռասայական խտրականության վերացման հարցերով ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի, Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի և Եվրոպայի խորհրդի Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության մասին շրջանակային դաշնագրի հարցերով խորհրդատվական հանձնաժողովի փաստաթղթերում։
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հայատյացության հողի վրա կատարված հանցագործությունների խրախուսման աղաղակող օրինակներից է 2012 թ․ օգոստոսին Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումն Ադրբեջան՝ հետագա ներմամբ, հերոսացմամբ և որպես նմանակման օրինակ համազգային փառաբանմամբ։ Մինչդեռ, Ռամիլ Սաֆարովը հանցագործ է, ով հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ուսումնական ծրագրի շրջանակներում Բուդապեշտում անցկացվող դասընթացներին իր հետ մասնակցող հայազգի սպային քնած ժամանակ կացնահարելու համար։
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության հետ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովը միանշանակ կերպով նշել է, որ նմանատիպ գործողությունները կարող են անպատժելիության զգացում արմատավորել այն մարդկանց մոտ, որոնք ամենալուրջ բնույթի ռասիստական հանցագործություններ են կատարել (CRI(2016)17, կ. 38), իսկ Ռասայական խտրականության վերացման հարցերով ՄԱԿ-ի հանձնաժողովն Ադրբեջանի իշխանությունների տվյալ քայլը որակել է ռասայական ատելության և ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների խրախուսում և հրաժարում տուժողներին իրավական պաշտպանություն տրամադրելուց (CERD/C/AZE/CO/7-9, կ.15)։
Ադրբեջանում հայատյացության հիմնախնդիրն այնպիսի ծավալների է հասել, որ Ադրբեջանի ցանկացած քաղաքացի, որը հասարակայնորեն հանդես է գալիս հօգուտ հայերի հետ ցանկացած հարաբերությունների կարգավորման, ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ենթարկվում է ահաբեկման և հալածանքի, ինչպես դա եղավ ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի հետ։ Համատեղ քաղաքացիական խաղաղարար նախաձեռնություններին մասնակցելն իսկ ադրբեջանական իշխանությունների համար բավարար հիմք է կեղծ քրեական գործեր հարուցելու համար։ 2014 թ․ մի շարք առաջատար ադրբեջանական իրավապաշտպաններ և լրագրողներ, որոնք մասնակցում էին վստահություն ձևավորելուն ու հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված նախագծերին, ձերբակալվել են պետական դավաճանության և Հայաստանի օգտին լրտեսության մեղադրանքով։
Ավելին, ցանկացած հայկական ազգանուն ունեցող մարդ, անկախ քաղաքացիությունից և տարիքից, Ադրբեջան այցելելու փորձի ժամանակ ենթարկվում է խտրականության։ Տվյալ իրավիճակը նույնիսկ պատճառ է դարձել 2017 թ․ հուլիսի 6-ին Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ կողմից ծավալուն մեկնաբանության։ Մասնավորապես, Ռուսաստանի ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի վարչությունը ստիպված է եղել արձանագրել, որ Ադրբեջան այցելող հայկական ծագում ունեցող Ռուսաստանի քաղաքացիներն իսկապես ենթարկվում են խտրականության՝ ըստ էթնիկ հատկանիշի։
Չնայած միջազգային կազմակերպությունների բազմաթիվ հորդորներին՝ ադրբեջանական իշխանությունները ոչ մի գործողություն չեն ձեռնարկում՝ կատարելու խտրականության բոլոր ձևերի վերացման բնագավառում իրենց միջազգային պարտավորությունները։
Ադրբեջանում այլատյացության հետ կապված իրավիճակի շարունակական վատթարացման ֆոնին միջազգային հանրության ընդհանուր պատասխանատվությունն է՝ ազդել ադրբեջանական իշխանությունների վրա՝ ատելության քարոզի դադարեցման և դրա հարուցած բացասական երևույթների վերացման նպատակով։ Տարիներ շարունակ վարվող պետական քաղաքականությունը հանգեցրել է նրան, որ հայատյացության հանրային արտահայտումն ադրբեջանական հասարակության մեջ սկսել է ընկալվել որպես նորմա։ Այդ բացասական միտումը ետ շրջելու համար անհրաժեշտ կլինի միջազգային հանրության աջակցությամբ գործուն միջոցներ ձեռնարկել, որոնք թույլ կտան ադրբեջանական հասարակությանը ձերբազատվել իշխանությունների կողմից արմատավորվող մարդատյացության նորմերից ու կողմնորոշիչներից և բռնել առողջացման ուղին»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

Sporting event demonstrated level of hostility by Azerbaijani side to everything connected with Armenians – Artsakh MFA
Sporting event demonstrated level of hostility by Azerbaijani side to everything connected with
Armenians – Artsakh MFA
STEPANAKERT, MAY 29, ARMENPRESS. The processes related to the final match of the Europa League held in Baku, which midfielder of the London Arsenal and captain of the Armenian national football team Henrikh Mkhitaryan had to miss, and which many Armenian fans could not attend, have become another evidence that negative consequences of the decades-long state policy of hatred towards Armenians cannot be overcome overnight, the foreign ministry of Artsakh said in a statement.
“This sporting event, which could contribute to reconciliation of the societies of the conflicting parties, had the exact opposite effect and demonstrated the level of hostility by the Azerbaijani side to everything connected with the Armenians.
In this regard, it should be noted that xenophobia against Armenians has been actively used by the Azerbaijani authorities, in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict, as a tool in their policy of forcibly suppressing the right of the people of Artsakh to self-determination. Over the years, intolerance towards Armenians not only did not weaken in Azerbaijan but began to penetrate into all spheres of public life, including the education system. The report of the European Commission Against Racism and Intolerance (ECRI) notes that in Azerbaijan “political leaders, educational institutions and media have continued using hate speech against Armenians; an entire generation of Azerbaijanis has now grown up listening to this hateful rhetoric”. [ ECRI Report on the Azerbaijan (fifth monitoring cycle). 17 March 2016]
The imposition of Armenophobia and promotion of hate crimes against Armenians were elevated to the level of state policy, which was formulated by the President of Azerbaijan in the form of the thesis “Armenians of the world are the main enemy of Azerbaijan”.
The manifestations of racism and xenophobia towards Armenians in Azerbaijan have been also documented by several international organizations, in particular, the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination, the European Commission against Racism and Intolerance and the Council of Europe Advisory Committee on the Framework Convention for the Protection of National Minorities.
One glaring example of encouragement by the Azerbaijani authorities of hate crimes against Armenians has been the extradition to Azerbaijan in August 2012, followed by pardon and nationwide glorification and making a hero of Ramil Safarov, a criminal who hacked to death a fellow Armenian officer, with whom he was taking part in the training courses under the NATO Partnership for Peace program in Budapest, and was convicted by a Hungarian court for life imprisonment. The ECRI unequivocally noted that such actions could cultivate a sense of impunity for the perpetrators of racist crimes of the most serious nature,[ Ibid., par. 38] and the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination regarded this step by the Azerbaijani authorities as condoning racial hatred and hate crimes and denying redress to victims.[ CERD/C/AZE/CO/7-9, par. 15]
The problem of xenophobia towards Armenians in Azerbaijan has reached such proportions that any Azerbaijani citizen who publicly advocates the establishment of any relations with Armenians is faced with intimidation and harassment by the Azerbaijani authorities, as it happened with Azerbaijani writer Akram Aylisli. Even participation in joint civil peace initiatives is a sufficient reason for the Azerbaijani authorities to fabricate criminal cases. In 2014, a number of leading Azerbaijani human rights activists and journalists, who had participated in projects aimed at confidence building and preparing societies for peace, were arrested in Azerbaijan on charges of treason and espionage in favor of Armenia.
Moreover, any person bearing an Armenian surname, regardless of citizenship and age, is faced with discrimination when trying to visit Azerbaijan. This situation even caused a lengthy comment by the Foreign Ministry of the Russian Federation on 6 July 2017. In particular, the Information and Press Department of the Russian Foreign Ministry had to admit that Russian citizens of Armenian descent visiting this country are indeed subject to ethnic discrimination.
Contrary to the numerous recommendations of international organizations, the Azerbaijani authorities take no action to comply with their international obligations to eliminate all forms of discrimination.
Against the background of the continuing degradation of the situation with xenophobia in Azerbaijan, a shared responsibility of the international community is to influence on the Azerbaijani authorities to stop the propaganda of hatred and eradicate the negative phenomena caused by it. This state policy pursued for many years has led to a situation when public manifestation of hatred towards Armenians began to be perceived as a norm in the Azerbaijani society. In order to reverse this negative trend, effective measures will have to be taken with the support of the international community, which will allow the Azerbaijani society to get rid of man-hating norms and guidelines imposed by the authorities and take the path of recovery”, the statement reads.