ՍԴ-ն հայտարարություն է տարածել Քոչարյանի և մյուսների գործի վարույթը կարճելու և ՍԴ ուղարկելու որոշումը բողոքարկելու հնարավորության վերաբերյալ
ՍԴ-ն հայտարարություն է տարածել Քոչարյանի և մյուսների գործի վարույթը կարճելու և
ՍԴ ուղարկելու որոշումը բողոքարկելու հնարավորության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանն արձագքանքել է մամուլի որոշ հրապարակումներին այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումը դատավարության կողմերին զրկում է այդ որոշումը բողոքարկելու հնարավորությունից, քանի որ քրեական գործն իր ողջ նյութերով ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան, իսկ առանց քրեական գործի նյութերի վերաքննիչ քրեական դատարանը բողոքը քննել չի կարող
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունը.
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը՝ ի պատասխան մամուլի որոշ հրապարակումների առ այն, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումը՝ «Սահմանադրական դատարան դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու մասին» (2019 թվականի մայիսի 20-ի որոշումը (ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով) դատավարության կողմերին զրկում է այդ որոշումը բողոքարկելու հնարավորությունից, քանի որ քրեական գործն իր ողջ նյութերով ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան, և առանց քրեական գործի նյութերի վերաքննիչ քրեական դատարանը բողոքը քննել չի կարող, տեղեկացնում է, որ, ի տարբերություն 2006 թվականի խմբագրությամբ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 71-րդ հոդվածի 6-րդ կետի՝ «Դիմումին կցվում է դիմողի վարույթում գտնվող գործը, որը դիմողին է վերադարձվում սահմանադրական դատարանի որոշումն ընդունելուց հետո», 2018 թվականի «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 71-րդ հոդվածը նման պահանջ այլևս չի սահմանում:
Ուստի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դ. Գրիգորյանի կողմից Սահմանադրական դատարան համապատասխան գրություն ներկայացվելու դեպքում դիմումին կից ներկայացված քրեական գործի նյութերը կարող են վերադարձվել: Գործի քննության հետագա փուլերում անհրաժեշտության դեպքում այդ նյութերը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 42-րդ հոդվածի համաձայն, Սահմանադրական դատարանը կարող է պահանջել:
Դիմումին կից ներկայացված քրեական գործի նյութերի վերադարձնելը, վերոնշյալ կարգավորումների պարագայում, չի կարող ազդել Սահմանադրական դատարանում այդ գործի «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով քննության հետագա ընթացքի վրա»:

КС распространил заявление о возможности обжалования решения о прекращении производства по делу Кочаряна и остальных
КС распространил заявление о возможности обжалования решения о прекращении
производства по делу Кочаряна и остальных
Конституционный суд отреагировал на некоторые публикации в прессе о том, что заявление суда общей юрисдикции Еревана о приостановлении производства по делу Роберта Кочаряна и других лишает стороны судебного процесса возможности обжаловать это решение, поскольку уголовное дело по всем его материалам направлено в Конституционный суд, а без материалов уголовного дела Кассационный уголовный суд не может рассмотреть жалобу.
«Арменпресс» представляет сообщение, распространенное аппаратом Конституционного суда Армении.
“Аппарат Конституционного Суда Республики Армения в ответ на некоторые публикации прессы о том, что заявление суда общей юрисдикции города Еревана "об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу" (постановление от 20 мая 2019 года/0253/01/19 по уголовному делу) лишает стороны судебного процесса возможности опротестовать это решение, поскольку уголовное дело по всем его материалам направлено в Конституционный суд, и без материалов уголовного дела Кассационный уголовный суд не может рассматривать жалобу, сообщает, что, в отличие от пункта 6 статьи 71 Закона “О Конституционном суде” в редакции 2006 года, “к заявлению прилагается дело, находящееся в производстве заявителя, которое возвращается заявителю после принятия решения Конституционного суда”, статья 71 Конституционного закона “О Конституционном суде” от 2018 года больше не устанавливает такого требования.
Следовательно, в случае представления судьи суда общей юрисдикции г. Еревана Д. Григоряном соответствующей записки в Конституционный суд, представленные в приложении к заявлению материалы уголовного дела могут быть возвращены. В случае необходимости на последующих этапах рассмотрения дела эти материалы, согласно статье 42 конституционного закона “О Конституционном суде” Конституционный суд может снова потребовать.
Возврат материалов уголовного дела, представленных в приложении к заявлению, в случае вышеуказанных регулирований не может повлиять на дальнейший ход рассмотрения этого дела в Конституционном суде в порядке, установленном Конституционным законом  “О Конституционном суде”.