Լիտվայի նախագահական ընտրություններում հաղթել Է Գիտանաս Նաուսեդան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթանակ Է տարել անկախ թեկնածու Գիտանաս Նաուսեդան՝ ընտրողների ձայների 65,86 տոկոս արդյունքով: Այդ մասին վկայում են երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ամփոփիչ տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Նաուսեդան տնտեսագետ Է եւ ավելի վաղ Լիտվայի բանկի վարչության անդամ Էր. քաղաքականություն Է եկել մասնավոր բանկային սեկտորից: Պաշտոնապես նա կապված չԷ կուսակցություններից որեւԷ մեկի հետ եւ տնտեսության լիբերալ մոդելի կողմնակից Է:
Երկրորդ փուլում նրա մրցակիցը Ինգրիդ Շիմոնիտեն՝ ֆինանսների նախկին նախարարը, Սեյմի պատգամավորը, «Հայրենիքի միություն- Քրիստոնյա դեմոկրատներ» պահպանողական կուսակցությունից թեկնածուն, հավաքել Է ձայների 32,86 տոկոսը:
Նախագակական ընտրությունների երկրորդ փուլին ընտրողների մասնակցությունը կազմել Է գրեթե 52,49 տոկոս. մինչդեռ վերջին 15 տարվա ընթացքում այն 52 տոկոսից վեր չԷր բարձրանում: Ձայնի իրավունք ունեցող քաղաքացիների մոտավորապես 10 տոկոսը քվեարկել Է վաղաժամկետ:

На президентских выборах в Литве победил Гитанас Науседа
Во втором туре президентских выборов в Литве победил независимый кандидат Гитанас Науседа с результатом в 65,86% голосов избирателей, следует из итоговых данных Центральной избирательной комиссии страны.
Науседа - экономист и ранее входил в правление Банка Литвы, в политику пришел из частного банковского сектора. Официально он не связан ни с одной партией и является сторонником либеральной модели экономики.
Его соперница во втором туре Ингрида Шимоните - экс-министр финансов, депутат Сейма, кандидат от консервативной партии "Союз отечества - Христианские демократы", набрала 32,86% голосов,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Явка во втором туре президентских выборов составила почти 52,49%, при том что за последние 15 лет она не поднималась выше 52%. Около 10% граждан с правом голоса проголосовали досрочно.