Մեր ժողովուրդները հազարամյակների համագործակցության պատմություն ունեն. ՀՀ նախագահն ընդունել է ՉԺՀ արտգործնախարար Վան Իին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 26-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի անդամ, արտաքին գործերի նախարար Վան Իի գլխավորած պատվիրակությանը:
Բարի գալուստ մաղթելով հյուրերին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ վերջին շրջանում բարձրաստիճան պաշտոնյաների ակտիվ փոխայցելությունները նպաստում են երկու երկների միջև բարեկամության, փոխվստահության ու հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունների խորացմանը: «Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունը չի սկսվել 1992 թվականին երկու երկրների միջև դիվանագիտական և միջպատական հարաբերությունների հաստատման փաստաթղթով, մեր ժողովուրդները դարերի ու հազարամյակների բարեկամական համագործակցության պատմություն ունեն»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ երկու ժողովուրդները հաջողությամբ համագործակցել են դեռ Մետաքսի ճանապարհի ժամանակաշրջանում:
Նախարար Վան Ին ընդգծել է, որ մեծ է հայ ժողովրդի ներդրումը մարդկային քաղաքակրթության պատմության մեջ: «Մետաքսի մեծ ճանապարհը դեռևս դարեր առաջ միավորել է մեր երկու ժողովուրդներին: Հայ և չինացի ժողովուրդները միմյանց վերաբերվում են փոխադարձ հարգանքով ու համակրանքով, և մեր երկկողմ հարաբերությունները հաստատուն կերպով զարգանում են»,- նշել է Չինաստանի արտգործնախարարը: Նա նաև նախագահ Սարգսյանին է փոխանցել ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի բարեմաղթանքները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու բարեկամ երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը, «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության հեռանկարներին, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը:

История  сотрудничества  наших народов исчисляется тысячелетиями  —  президент Армении принял министра  ИД Китая
История  сотрудничества  наших народов исчисляется тысячелетиями  —  президент
Армении принял министра  ИД Китая
Президент Армении Армен Саркисян 26 мая принял   делегацию во главе с членом  Госсовета  Китая, министром  ИД  КНР  Ваном  И.
Президент РА отметил, что активные  взаимные  визиты  высокопоставленных чиновников  в  последнее  время способствуют углублению отношений, основанных дружбе, взаимном доверии и уважении между  нашими странами.
«Дружба  между  нашими народами началась не  в  1992 году – документом, утверждающим дипломатические  и межгосударственные  отношения наших стран. История  сотрудничества  наших народов исчисляется тысячелетиями», - сказал президент Саркисян, добавив, что оба народа успешно сотрудничали еще в  эпоху Великого Шелкового пути.
Министр Ван И  подчеркнул, что велик  вклад   армянского народа в  историю человеческой  цивилизации.
«Еще много веков  назад Великий  Шелковый  путь объединил два  наших народа. Армянский  и китайский  народы относятся друг к  другу  со взаимным уважением и симпатией, и наши  двусторонние  отношения  убедительным образом доказывают это», - сказал глава  ИД Китая.  Он также  передал  президенту  РА  добрые  пожелания  главы  КНР Си Цзиньпина.
В ходе  встречи затрагивались вопросы, касающиеся  углубления двусторонних торгово-экономических отношений, перспектив  сотрудничества  в  рамках инициативы  «Один пояс, один путь», а  также  развития  сфер  технологий, образования,  науки.