Իսպանիայում կասեցրել են կատալոնցի կալանավորված պատգամավորների մանդատների գործողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի (խորհրդարանի ստորին պալատ) նախագահությունը կասեցրել Է նախնական կալանքի մեջ գտնվող կատալոնցի չորս քաղաքական գործիչների պատգամավորական մանդատները, որոնց գործերը քննում Է Գերագույն դատարանը՝ կապված 2017 թվականի հոկտեմբերին անօրինական հանրաքվե անցկացնելու եւ Կատալոնիայի անկախություն հռչակելու հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Պատգամավորների կոնգրեսի նախագահությունը որոշում Է ընդունել ինքնաբերաբար կասեցված հայտարարել Օրիոլ Ժունկերասի, Ժոզեպ Ռուլի, Ժորդի Սանչեսի եւ Ժորդի Տուրուլի պարտականությունների, ուրեմն նաեւ խորհրդարանի կանոնակարգով սահմանված իրավունքների ու պարտականությունների կատարումը»,-մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է խորհրդարանի նախագահ Մերիչել Բատետը: Նրա խոսքով՝ որոշումն ընդունվել Է քրեադատավարական օրենսգրքին համապատասխան, որը ենթադրում Է ընտրովի պաշտոն զբաղեցնողի լիազորությունների կասեցումը, եթե նա նախնական կալանքի տակ Է գտնվում ապստամբություն կազմակերպելու մեղադրանքով: Բատետը հրաժարվել Է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք կվերականգնվեն պատգամավորների լիազորությունները, եթե Գերագույն դատարանն արդարացնի նրանց՝ կոչ անելով սպասել դատավճռին: Կատալոնցի հինգ քաղաքական գործիչներ, որոնց նկատմամբ շարունակվում Է գործընթացը Իսպանիայի Գերագույն դատարանում, եւ որոնք գտնվում են նախնական կալանքի տակ, խորհրդարանի պատգամավորներ են ընտրվել ապրիլի 28-ին: Խոսքը Ժեներալիտետի նախկին փոխնախագահ Օրիոլ Ժունկերասի, «Կատալոնական ազգային ասամբլեա» հասարակական շարժման նախկին առաջնորդ Ժորդի Սանչեսի, Կատոլոնիայի կառավարության նախկին անդամներ Ժորդի Տուրուլի եւ Ժոզեպե Ռուլի, ինչպես նաեւ Ժեներալիտետի արտաքին գործերի նախկին խորհրդական Ռաուլ Ռոմեւի մասին Է: Ժունկերասը, Սանչեսը, Տուրուլը եւ Ռուլն ընտրվել են խորհրդարանի ստորին պալատում, Ռոմեւան դարձել Է սենատոր: Փետրվարի 12-ին Գերագույն դատարանում լսումներ են սկսվել 12 մեղադրյալների, այդ թվում՝ Կատալոնիայի կառավարության մի շարք անդամների՝ Կատալոնիայի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Կարմա Ֆորկադելի, հասարակական ակտիվիստներ Ժորդի Սանչեսի եւ Ժորդի Կուիշարի նկատամբ: Ինը քաղաքական գործիչների մեղադրանքներ են առաջադրվել ապստամբության կազմակերպման համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Испании приостановили действие мандатов заключенных каталонских депутатов
Президиум испанского конгресса депутатов (нижняя палата парламента) приостановил депутатские мандаты находящихся в предварительном заключении четырех каталонских политиков, дела которых рассматривает Верховный суд в связи с проведением незаконного референдума и провозглашением независимости Каталонии в октябре 2017 года.
"Президиум парламента конгресса депутатов принял решение объявить в автоматическом порядке приостановленными в исполнении обязанностей, а значит, в правах и обязанностях, установленных регламентом парламента, Ориола Жункераса, Жозепа Руля, Жорди Санчеса и Жорди Туруля", - заявила на пресс-конференции председатель парламента Меричель Батет,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По ее словам, решение принято в соответствии со статьей уголовно-процессуального кодекса, которая предполагает приостановку полномочий занимающего выборную должность, если он находится в предварительном заключении по обвинению в организации восстания.
Батет отказалась отвечать на вопрос, будут ли полномочия депутатов восстановлены, если Верховный суд оправдает их, призвав дождаться судебного решения.
Четыре обвиняемых в связи с проведением референдума о независимости Каталонии (Ориол Жункерас, Жорди Санчес, Жорди Туруль и Жозеп Руль) стали депутатами конгресса по итогам выборов 28 апреля, еще один обвиняемый - Рауль Ромева – был избран в сенат.
В Верховном суде 12 февраля начались слушания в отношении 12 обвиняемых, в том числе ряда бывших членов каталонского правительства, экс-спикера каталонского парламента Карме Форкадель, общественных активистов Жорди Санчеса и Жорди Куишара. Девяти политикам предъявлены обвинения в организации восстания.