Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետին եւ պահպանողականներին ղեկավարին կընտրեն մինչեւ հուլիսի 20-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցությունը նոր առաջնորդին եւ երկրի նոր վարչապետին կընտրի նախքան խորհրդարանականների ամառային արձակուրդ գնալը, այսինքն՝ մինչեւ հուլիսի 20-ը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Guardian հրատարակությունը՝ վկայակոչելով կուսակցության նախագահ Բրենդոն Լյուիսի եւ 1922 կոմիտեի երկու փոխնախագահների համատեղ հայտարարությունը:
«Մենք գիտակցում ենք, որ Պահպանողական կուսակցությունն ընտրում Է ոչ թե պարզապես այն մարդուն, որը կդառնա մեր կուսակցության նոր առաջնորդը, այլեւ Միացյալ Թագավորության նոր վարչապետին: Դա պատվավոր պարտականություն Է, հատկապես մեր երկրի համար այսքան կարեւոր ժամանակ»,- The Guardian-ը մեջբերումներ Է անում հայտարարությունից: Հայտարարության համաձայն, թեկնածությունների առաջադրումը պետք Է ավարտվի հունիսի 10-ին սկսվող շաբաթում: Հետագա քվեարկությունների ընթացքում կընտրվեն այն թեկնածուները, որոնց օգտին կքվեարկեն կուսակցության բոլոր անդամները: «Մենք սպասում ենք, որ գործընթացը կավարտվի մինչեւ հունիսի վերջը, ինչը թույլ կտա մի շարք նախընտրական արշավներ անցկացնել Մեծ Բրիտանիայում, երբ (կուսակցության) անդամները կկարողանան հանդիպել թեկնածուների հետ եւ հարցեր տալ, իսկ այնուհետեւ քվեարկել այնպես, որ արդյունքը հայտարարվի նախքան խորհրդարանի ամառային արձակուրդ գնալը»,- ասված Է փաստաթղթում: Մայիսի 24-ին ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել Է, որ Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնը կթողնի այս տարվա հունիսի 7-ին: Դրա հետ մեկտեղ նա ընդգծել Է, որ վարչապետի պաշտոնում կմնա մինչեւ իշխանության հանձնման գործընթացի ավարտվելը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Нового премьера Великобритании и главу консерваторов изберут до середины июля
Консервативная партия Великобритании выберет нового лидера и нового премьера страны до того, как парламентарии уйдут на летние каникулы, то есть до середины июля, сообщает издание The Guardian со ссылкой на совместное заявление председателя партии Брэндона Льюиса и двух вице-председателей комитета 1922.
"Мы осознаем, что Консервативная партия избирает не просто человека, который станет новым лидером нашей партии, но также нового премьер-министра Соединенного Королевства. Это торжественная обязанность, особенно в такое важное для нашей страны время", - приводит The Guardian выдержки из заявления.
Согласно заявлению, выдвижение кандидатур должно завершиться на неделе, которая начнется 10 июня. В ходе последующих голосований будут отобраны кандидаты, за которые будут голосовать все члены партии,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Мы ожидаем, что процесс завершится к концу июня, что позволит провести серию предвыборных кампаний по Великобритании, когда члены (партии - ИФ) смогут встретиться с кандидатами и задать вопросы, а затем проголосовать, так чтобы результат был объявлен прежде, чем парламент отправится на летние каникулы", - также говорится в нем.
Ранее в пятницу британский премьер Тереза Мэй объявила, что покинет пост лидера Консервативной партии 7 июня этого года. При этом она подчеркнула, что останется на посту премьера до завершения процесса передачи власти.