Հարվի Վայնշտեյնը 44 մլն դոլար Է առաջարկել տուժած կանանց ու վարկատուներին. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնը, որը մեղադրվում Է բռնաբարությունների եւ սեռական ոտնձգությունների մեջ, առաջարկել Է 44 մլն դոլար վճարել տուժած կանանց եւ այն վարկատուներին, որոնք գործակցում Էին իր Weinstein Company պրոդյուսերական ընկերության հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 24-ին հայտնել Է The Wall Street Journal-ը:
Նա վկայակոչում Է այն տեղեկատվությունը, որը Վայնշտեյնի փաստաբաններից ստացել Է սնանկացումների գործերով Դելավերի նահանգում անցկացվող դատավարության ժամանակ:
Ինչպես պարզաբանում Է հրատարակությունը, հաշտության համաձայնագրի նախագիծը ոչ մի կերպ չի վերաբերում Նյու Յորքում պրոդյուսերի նկատմամբ դատավարությանը, որն սկսվելու Է հունիսին եւ ընթանալու Է մամուլի համար փակ ռեժիմով: Դատական նիստում քննարկվելու Է այն հարցը, թե Վայնշտեյնի գործով դատավարության ընթացքում լսվելու են արդյոք այն կանանց ցուցմունքները, որոնք պնդում են, թե պրոդյուսերի կողմից ենթարկվել են սեռական բնույթի բռնի գործողությունների, սակայն նրա նկատմամբ հայցեր չեն ներկայացրել: 2017 թվականի հոկտեմբերին The New York Times թերթը նյութ Էր հրապարակել, որում Վայնշտեյնը մեղադրվում Է բազմաթիվ սեռական ոտնձգությունների մեջ:
Հրատարակության տեղեկությունների համաձայն, պրոդյուսերը 30 տարի իր ընկերության երիտասարդ դերասանուհիներին ու աշխատակցուհիներին ներքաշել Է ինտիմ հարաբերությունների մեջ՝ դրա դիմաց խոստանալով կարիերային առաջխաղացում: Այդ ժամանակվանից Վայնշտեյնի հասցեին մեղադրանքներով հանդես Է եկել արդեն ավելի քան 80 կին, այդ թվում՝ դերասանուհիներ Անջելինա Ջոլին, Գվինեթ Փելթրոուն եւ Սալմա Հայեքը: Վայնշտեյնը իր մեղքը ժխտում Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

WSJ: Харви Вайнштейн предложил $44 млн потерпевшим женщинам и кредиторам
Американский продюсер Харви Вайнштейн, обвиняемый в изнасиловании и сексуальных домогательствах, предложил выплатить $44 млн потерпевшим и кредиторам, которые вели дела с его продюсерской компанией Weinstein Company банкротства. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг The Wall Street Journal.
Она ссылается на информацию, полученную от адвокатов Вайнштейна во время суда по делам банкротств, проходящего в штате Делавэр.
Как поясняет издание, проект мирового соглашения никак не затрагивает суд над продюсером в Нью-Йорке, который начнется в июне и будет проходить в закрытом для прессы режиме. На заседании суда должен быть рассмотрен вопрос о том, будут ли на процессе по делу Вайнштейна заслушаны показания женщин, которые утверждают, что подвергались насильственным действиям сексуального характера со стороны продюсера, однако исков к нему не подавали.
В октябре 2017 года газета The New York Times опубликовала материал, в котором Вайнштейн обвинялся в многочисленных сексуальных домогательствах. По сведениям издания, продюсер в течение 30 лет склонял к интимным отношениям молодых актрис и сотрудниц своей компании, обещая за это карьерное продвижение. С тех пор с обвинениями в адрес Вайнштейна выступили уже более 80 женщин, в том числе актрисы Анджелина Джоли, Гвинет Пэлтроу и Сальма Хайек. Вайнштейн свою вину отрицает.