Falcon հրթիռով ուղեծիր դուրս բերված 60 արբանյակները միացել են Համացանցին. Մասք
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: SpaceX ընկերության ղեկավար Իլոն Մասքը Twitter-ի իր Էջում հայտնել Է, որ այն բոլոր 60 արբանյակները, որոնք Falcon 9 կրող հրթիռի կողմից հաջողությամբ ուղեծիր են դուրս բերվել, միացել են Համացանցին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Starlink (առաքելության) բոլոր 60 արբանյակները գտնվում են առցանց ռեժիմում»,- գրել Է Մասքը: Քանավերալի հրվանդանից հրթիռի արձակումը տեղի Է ունեցել մայիսի 24-ին UTC-ով 02:30-ին (Երեւանի ժամանակով 06:30-ին): Մեկնարկից հետո հրթիռի առաջին աստիճանը վայրԷջք Է կատարել Ատլանտյան օվկիանոսում Of Course I Still Love You լողացող հարթակի վրա:
Starlink-ը հաջորդ սերնդի արբանյակային ցանց Է, որը կարող Է Երկրի բակիչներին ապահովել Համացանցի լայնաշերտ հասանելիությամբ: Ծրագրի իրագործումն սկսվել Է 2018 թվականի փետրվարի 22-ին, երբ Falkon-9-ն ուղեծիր դուրս բերեց երկու թեստային արբանյակ՝ Tintin-A-ն եւ Tintin-B-ն: Ընդամենը Մասքը պլանավորում Է արձակել շուրջ 12 հազար արբանյակ: SpaceX-ը Starlink ծրագրի իրականացման ծախսերը գնահատում Է 10 միլիարդ դոլար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Выведенные Falcon на орбиту спутники подключились к интернету, сообщил Маск
Глава компании SpaceX Илон Маск сообщил на своей странице в Twitter, что все 60 спутников, успешно выведенных ракетой-носителей Falcon 9 на орбиту, подключились к интернету, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Все 60 спутников (миссии) Starlink находятся в режиме онлайн", - написал Маск.
Запуск ракеты с мыса Канаверал произошел в пятницу в 02.30 UTC (05.30 мск). После старта первая ступень ракеты села на плавучую платформу Of Course I Still Love You в Атлантическом океане.
Starlink - спутниковая сеть следующего поколения, способная обеспечить жителей Земли широкополосным доступом в интернет. Практическая реализация проекта началась 22 февраля 2018 года, когда Falkon-9 вывела на орбиту два тестовых спутника - Tintin-A и Tintin-B. Всего Маск планирует запустить около 12 тысяч спутников. SpaceX оценивала затраты на реализацию проекта Starlink в 10 миллиардов долларов.