Կառավարութան համար սկզբունքային է Հայաստանում ազգային, կրոնական փոքրամասնությունների ինքնության պահպանումը երաշխավորելը
Կառավարութան համար սկզբունքային է Հայաստանում ազգային, կրոնական
փոքրամասնությունների ինքնության պահպանումը երաշխավորելը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրոնի նկատմամբ մարդու ազատությունն ամենակարևոր ազատություններից Է: Հայաստանը հետամուտ է կրոնի, համոզմունքի, հավատքի, խղճի ազատությանը, երկրում սկզբունքային է ազգային, կրոնական փոքրամասնությունների ինքնությունը պահպանելու համար երաշխիքների ապահովումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը  Երևանում անցկացվող Հայաստանում, Վրաստանում, աշխարհում կրոնի կամ համոզմունքի ազատության արդի հիմնախնդիրներին նվիրված համաժողովին:
«Պետք է արձանագրեմ, որ կրոնի ազատությունն ամենակարևոր ազատություններից մեկն է, քանի որ գոնե ես համոզված եմ, որ մարդը Աստծուն հավատալով առաջին հերթին հավատում է  ինքն իրեն: Կրոնի նկատմամբ մարդու ազատությունն ամենակարևոր ազատություններից  է, և դա առնչվում է ուղիղ այն բոլոր արժեքների հետ, որոնք համընդհանուր կերպով այսօր ճանաչված են մարդկության կողմից` լինի ժողովրդավարությունը, թափանցիկությունը, մարդու իրավունքները, ազատությունները: Այս առումով ուրախ եմ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որը իսկապես հետամուտ է կրոնի, համոզմունքի, հավատքի, խղճի ազատությանը: Նոր Հայաստանն, առավել ևս,  լիարժեք հավատարիմ է այս արժեքներին: Եվ կարծում եմ, որ այն, որ այսօր Հայաստանի ազգային, կրոնական փոքրամասնություններն իրենց զգում են լիարժեք, դա իմ ասածի կարևորագույն ապացույցներից մեկն է: Եվ ես ուզում եմ ասել, որ մեզ համար  սկզբունքային հարց է, որ ազգային, կրոնական փոքրամասնությունները Հայաստանում պետք է երաշխավորված լինեն լիարժեք իրենց ինքնությունը պահպանելու, զարգացնելու  համար,  իրենց ինքնությամբ հպարտանալու  հնարավորություն պետք է ունենան»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը միջկրոնական հարաբերութունները հաջորդ ամենակարևոր թեման համարեց: Նա նկատեց` երկար ժամանակ ընդունված է եղել մտածել,  թե կրոնական տարբերությունները մարդկանց բաժանում են իրարից: «Մենք սա տարօրինակ ենք համարում նաև այն առումով, որ ամենատարածված կրոնների մեծ մասը բխում են միևնույն Աստծուց: Եվ սա մեզ ստիպում է ասել, որ բաժանարար գծերը ոչ թե կրոններն են քաշում, այլ դրանց մեկնաբանությամբ զբաղվող մարդիկ: Մեր համոզմունքն այն է, որ կրոնը մարդկանց միավորելու համար է, կրոնը խաղաղություն ու ներդաշնակություն հաստատելու համար է, կրոնը երջանկության հասնելու, մարդկանց օգնելու համար է»,-նշեց վարչապետը:
Փաշինյանի կարծիքով` բաժանարար գծերը կարող են վերացվել նույնպիսի մարդկանց նոր մեկնաբանություններով: Եվ դրա ամենակարևոր նախապայմանը նա համարեց փոխադարձ հարգանքը միմյանց համոզմունքների, զգացմունքների, հավատքի, պատկերացումների և ընկալումների վերաբերյալ: Եվ հատկապես այդ առումով վարչապետը կարևորեց համաժողովը, որում ընդգծվում է փոխադարձ հարգանքը:  Վարչապետի խոսքով՝  համաժողովները պետք է օգնեն, որ  կրոնի, խաղաղության, ազատության, սիրո և ներդաշնակության կրոնական պատկերացումների մասին հասնենք ընդհանուր մեկնաբանության, հայտարարի:

Гарантия сохранения идентичности национальных и религиозных меньшинств в Армении принципиальна для правительства
Гарантия сохранения идентичности национальных и религиозных меньшинств в Армении
принципиальна для правительства
Свобода вероисповедания - одна из важнейших свобод человека. Армения привержена свободе вероисповедания, убеждений, веры, совести, в стране принципиально обеспечение гарантий сохранения идентичности национальных и религиозных меньшинств. Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на проходящем в Ереване форуме, посвященном проблемам свободы вероисповедания и убеждений в Армении, Грузии и в мире.
“Я должен констатировать, что свобода вероисповедания - одна из самых важных свобод, поскольку, по крайней мере я, уверен, что человек, веря в Бога, в первую очередь верит в себя. Свобода вероисповедания - одна из важнейших свобод человека, и это касается непосредственно всех тех ценностей, которые сегодня общепризнаны человечеством, будь то демократия, прозрачность, права человека, свобода. В связи с этим я рад отметить, что Республика Армения -страна, которая действительно привержена свободе вероисповедания, убеждений, веры, совести. И думаю, что, то что сегодня национальные и религиозные меньшинства Армении чувствуют себя полноценными, является одним из важнейших доказательств того, что я сказал. И я хочу сказать: национальные, религиозные меньшинства в Армении должны иметь гарантию полноценного сохранения и развития своей идентичности, должны иметь возможность гордиться своей идентичностью, это для нас - принципиальный вопрос”, - сказал премьер-министр.
Пашинян следующей важнейшей темой назвал межрелигиозные отношения. Он отметил, что долгое время было принято думать, что религиозные различия разделяют людей.  “Мы считаем это странным и в том смысле, что большая часть самых распространенных религий исходит от одного и того же Бога. И это заставляет нас говорить, что разделительные линии проводят не религии, а люди, занимающиеся их толкованием. Наше убеждение в том, что религия предназначена для объединения людей, религия - для установления мира и гармонии, религия -для достижения счастья, для помощи людям”, - отметил премьер-министр.
По мнению Пашиняна, разделительные линии могут быть устранены новыми комментариями таких же людей. И самым важным предусловием этого он назвал взаимное уважение в отношении убеждений, чувств, веры, представлений и восприятий друг друга. И особенно в этом плане премьер-министр отметил важность форума, в котором подчеркивается взаимное уважение.
По словам премьер-министра, такие форумы должны помочь нам достичь общего восприятия религиозных представлений о религии, мире, свободе, любви и гармонии.