ԶԼՄ-ները պետք է հետաքրքիր գրեն կարևորի մասին. «Արմենպրես»-ի տնօրենը մասնակցել է Բելառուսական 14-րդ միջազգային մեդիաֆորումին
ՄԻՆՍԿ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԲԵԼՏԱ: Զանգվածային լրատվության պետական միջոցները պետք է հետաքրքիր ներկայացնեն կարևոր իրադարձությունները: Այս մասին Բելառուսական 14-րդ միջազգային մեդիաֆորումի «Համագործակցություն` հանուն ապագայի. Ժուռնալիստիկան և հասարակության սոցիալական անվտանգությունը» խորագրով լիագումար նիստի ընթացքում նշել է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:
«Մենք շատ ենք խոսում մեդիառեսուրսների առևտրայնացման մասին: ԶԼՄ-ները ձգտում են գրել այն մասին, ինչը հետաքրքիր է ներդրողին, հասարակական, քաղաքական կամ միջազգային ուժին, որը ներդրում է կատարել այդ ընկերությունում: Այդ առումով պետական տեղեկատվական ռեսուրսների համար մեծ և լավ հնարավորություն է բացվում. մենք պետք է հետաքրքիր գրենք կարևորի մասին: Մեր գործառույթն է` անել այնպես, որ քաղաքացիները, որոնք ապրում են մեր երկրներում, կատարեն գիտակցված ընտրություն, որպեսզի իմանան` դեպի ուր է շարժվում պետությունը, հասարակությունը, որպեսզի նրանք իրենց պաշտպանված զգան»,- նշել է Արամ Անանյանը:
«Արմենպրես»-ի տնօրենը հավելել է, որ ԶԼՄ-ների պահանջվածության գրավականը ճշմարիտ լրատվության տրամադրումն է: «Արդի ժուռնալիստիկայի գլխավոր սկզբունքը չստելն է: Առաջին հերթին դա մեծ պատասխանատվություն է զանգվածային լրատվության պետական միջոցի համար, միայն այդպես մենք կարող ենք պահանջված դառնալ»,- ասել է նա:
Բելառուսական միջազգային մեդիաֆորումին մասնակցում են ավելի քան 250 պետական և հասարակական գործիչներ, դիվանագետներ, փորձագիտական և մեդիա հասարակությունների ներկայացուցիչներ, ժուռնալիստներ ավելի քան 25 երկրներից:
Բելառուսական մեդիաֆուրումի ընթացքում տեղի են ունենալու քննարկումներ մեդիաոլորտի և տեղեկատվական անվտանգության, հասարակական կարծիքի ձևավորման վրա սոցիալական ցանցերի և բլոգոլորտի ազդեցության մասին: Քննարկվելու են համացանցային ժուռնալիստիկայի արդի թրենդները և դրա դերը տարածաշրջանի սոցիալ-քաղաքական խնդիրների լուծման գործում:

in 14th Belarusian International Media Forum
MINSK, MAY 23, ARMENPRESS/BelTA: State media outlets should interestingly present the important events, Aram Ananyan – Director of ARMENPRESS state news agency, said during the plenary session of the 14th Belarusian International Media Forum “Partnership for the Future: Journalism and Social Security” in Minsk.
“We are talking a lot about the commercialization of media resources. The mass media are trying to write about what is interesting to an investor, public, political or international force which made an investment in that company. In this sense a great and good opportunity opens for the state information resources: we must write interestingly about the important. Our function is to do so that the citizens, who live in our countries, make a conscious choice in order to know where the state, the society are moving on so that they will feel protected”, Aram Ananyan said.
The Director of ARMENPRESS added that the guarantee of the demand for media outlets is to provide true information. “Not lying is the main principle of the contemporary journalism. It is first of all a great responsibility for a state media outlet, only in this way we can become demanded”, he said.
The 14th Belarusian International Media Forum is attended by over 250 state and public figures, diplomats, experts, media representatives, journalists from more than 25 countries of the world.
During the Forum discussions will be held on the media field, information security, the impact of social networks and blogs on the formation of public opinion. The current trends of online journalism and its role in solving the socio-political issues of the region will be discussed.