Մայիսի 23-ին սպասվող իրադարձությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է այսօր սպասվող իրադարձությունները:
Այսօր՝ մայիսի 23-ին, Ազգային ժողովում մամուլի ասուլիսով հանդես կգա Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը: Նա մանրամասներ կներկայացնի  Բաթումում տեղի ունեցած ՍԾՏՀ ԽՎ նիստերի վերաբերյալ:
Կառավարությունում այսօր հերթական նիստն է: «Հայաստանի և Չինաստանի միջև սովորական անձնագրեր կրող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությունը գործադրի օրակարգում է:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից կմարվի և շրջանառության մեջ կդրվի մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Մահաթմա Գանդիի ծննդյան 150-ամյակ»-ին:
Երևանում կներկայացվեն «Հայաստանի էներգետիկ քաղաքականության զարգացման միտումները» խորագրով հետազոտության արդյունքները: Ելույթ կունենա ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Հայաստանում է Նոբելյան մրցանակակիր, գերմանացի վիրուսաբան Հարալդ զուր Հաուզենը: Նրան հանդիսավոր կերպով կշնորհվի ԵՊԲՀ պատվավոր դոկտորի կոչում, որից հետո մասնագետը հանդես կգա «Սննդային ինֆեկցիաների կապը մարդկանց մոտ տարածված քաղցկեղի հետ» բացառիկ դասախոսությամբ։
«Մոսկվա» կինոթատրոնում կկայանա Վլադիմիր Պոզների «Հրաժեշտ պատրանքներին» հայերեն թարգմանության գրքի շնորհանդեսը:
«Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն»-ում «Հանդիպում արվեստի հետ» շարքի հերթական հանդիպումն է՝ նվիրված ֆրանսիական շանսոնի հայազգի արքա Շառլ Ազնավուրին: Բանախոսությամբ հանդես կգա բանասեր, թարգմանիչ, Հայաստանի գրողների միության անդամ Արծվի Բախչինյանը: Ներկաներին հնարավորություն կընձեռվի վայելել Շառլ Ազնավուրի լավագույն երգերը, բանաստեղծությունները և նրա մասնակցությամբ կինոնկարներից ծաղկաքաղ արված դրվագները:

Предстоящие на 10 мая мероприятия
Сегодня, 23 мая, в Национальном собрании состоится пресс-конференция руководителя делегации НС РА в Парламентской ассамблее Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС) - Бабкена Туняна. Он представит подробности о заседаниях ПАЧЭС в Батуми.
Сегодня состоится очередное заседание правительства Армении. На повестке дня предложение о подписании соглашения  “О взаимной отмене визового режима для лиц с обычными паспортами между Арменией и Китаем".
ЗАО “Айпост” погасит и выпустит в обращение марку, посвященную 150-летию со дня рождения Махатмы Ганди.
В Ереване будут представлены результаты исследования под названием “Тенденции развития энергетической политики Армении”. Выступит заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Акоп Варданян.
В Армении Нобелевский лауреат, немецкий вирусолог Харальд ЗУР Хаузен. Ему торжественно будет присвоено звание почетного доктора ЕГМУ. После чего специалист выступит с эксклюзивной лекцией “Связь пищевых инфекций с раком распространенным у людей".
В кинотеатре “Москва” состоится презентация книги Владимира Познера “Прощание с иллюзиями”, переведенной на армянский язык.
В “Центре искусств Гафесчян” состоится очередное мероприятие из серии “Встреча с искусством”, посвященное французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру. С лекцией выступит филолог, переводчик, член Союза писателей Армении - Арцви Бахчинян. Присутствующим будет предоставлена возможность насладиться творчеством Шарля Азнавура, его лучшими песнями, стихами и отрывками из фильмов с его участием.