NASA-ն նոր մարսագնացի հետ միասին կամավորների «կուղարկի» Մարս
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլոր նրանք, ովքեր կմտնեն NASA-ի կայք եւ այնտեղ հայտ կլրացնեն, կկարողանան իրենց անունով ցուցանակ ուղարկել Մարս, որը կտեղադրվի «Մարս-2020» ռովերում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NASA-ի ռեակտիվ շարժման լաբորատորիան:
«Մենք մոտենում ենք մարսյան այս պատմական առաքելության գործարկմանը, եւ այդ պատճառով մենք կցանկանայիք բոլորին հնարավորություն տալ մասնակցելու դեպի անհայտություն տանող ճանապարհորդությանը: Մեզ համար գալիս Է ամենահետաքրքիր ժամանակը. մենք պատրաստ ենք ստանալ ամենակարեւոր հարցերի պատասխանները, որոնք վերաբերում են Մարսին եւ ընդհանուր առմամբ կյանքի առաջացմանը»,-հայտարարել Է Թոմաս Ցուրբուխենը՝ NASA-ի գիտական ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալը: 2012 թվականի դեկտեմբերին, Curiosity մարսագնացի՝ Մարսի հասարակածի Գեյլի խառնարանում հաջող վայրԷջքից եւ այս ցամաքած լճի գաղտնիքների ուսումնասիրումն սկսելուց հետո NASA-ն հայտարարել Էր եւս մեկ ռովեր ստեղծելու մտադրության մասին, որը պետք Է կարմիր մոլորակ ուղարկվի 2020 թվականին: Գործակալության ներկայիս պլանների համաձայն, այն մոլորակի հասարակածի Յեզերո խառնարանում վայրԷջք կիրականացնի 2021 թվականի փետրվարին: Ինչպես սկզբնապես ընդգծել են NASA-ում, այս մարսագնացն իր ներքին կառուցվածքով լինելու Է Curiosity-ի ժառանգորդը, բայց դրա հետ մեկտեղ հանդերձված կլինի այլ գործիքակազմով: Այդ գործիքների գլխավոր նպատակը լինելու Է ոչ թե ջրի հետքերի որոնումը, այլ կյանքի համար Մարսի պիտանելիության ստուգումն անցյալում եւ այսօր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

НАСА "отправит" добровольцев на Марс вместе с новым марсоходом
Любой человек, посетивший сайт НАСА и заполнивший там заявку, сможет отправить на Марс табличку со своим именем, которая будет установлена на борт ровера "Марс-2020". Об этом сообщает Лаборатория реактивного движения НАСА.
"Мы приближаемся к запуску этой исторической марсианской миссии, и поэтому мы хотели бы дать всем возможность поучаствовать в путешествии в неизведанное. Для нас наступает самое интересное время - мы готовы получить ответы на самые важные вопросы, касающиеся Марса и происхождения жизни в целом", — заявил Томас Цурбухен, заместитель руководителя научного подразделения НАСА,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В декабре 2012 года, после успешной посадки марсохода Curiosity в кратер Гейла на экваторе Марса и начала изучения тайн этого высохшего озера, НАСА объявило о намерении создать еще один ровер, который должен отправиться на красную планету в 2020 году. По текущим планам агентства, он осуществит посадку в кратере Йезеро на экваторе планеты в феврале 2021 года.
Как изначально подчеркивали в НАСА, этот марсоход по своей начинке будет полным наследником Curiosity, но при этом будет оснащен другим набором инструментов. Их главным предназначением будет не поиск следов воды, а проверка способности Марса в прошлом и сегодня поддерживать жизнь.