Արգենտինայում դատական առաջին լսումներն են անցկացվել նախկին նախագահ Կիրշների գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոռուպցիայի գործով առաջին դատավարությունն Է կայացել Արգենտինայի նախկին նախագահ Քրիստինա Կիրշների եւ եւս 12 հոգու նկատմամբ, որի ընթացքում ընթերցվել են ամբաստանյալներին ներկայացվող մեղադրանքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կիրշներին, նրա հարազատներին եւ մի շարք պաշտոնյաների կասկածում են նախահամաձայնության եւ փողերի լվացման մեջ, որոնք ստացվել են 2007 – 2015 թվականներին ձեռնարկիչ Լասարո Բաեսի միջոցով պետական աշխատանքներ կատարելիս: Այդ ժամանակ Կիրշները ղեկավարում Էր երկիրը: Դատարանում նախկին նախագահը ելույթ չի ունեցել: Դատական նիստից մի քանի ժամ առաջ Կիրշները Twitter-ում հայտարարել Է, որ այդ դատական ունկնդրությունները հետապնդման նոր փուլ են մեկ նպատակով. իրեն մեղադրյալի աթոռին նստեցնել նախընտրական արշավի թեժ պահին: Նախկին նախագահը փոխնախագահի պաշտոնի համար իր թեկնածությունն Է առաջադրել 2019 թվականի ընտրություններում: Հաջորդ դատավարությունը կկայանա մայիսի 27-ին: Գործի քննության շրջանակներում պլանավորվում Է լսել 160 վկայի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Аргентине прошли первые слушания по делу экс-президента Киршнер
Состоялись первые слушания по делу о коррупции в отношении экс-президента Аргентины Кристины Киршнер и еще 12 человек, в ходе которых были зачитаны обвинения в адрес подсудимых.
Киршнер, ее родственников и ряд чиновников подозревают в сговоре и отмывании денег, полученных при проведении государственных работ в 2007–2015 годах через предпринимателя Ласаро Баеса. В то время она руководила страной.
На суде Киршнер не выступала,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
За несколько часов до судебного заседания Киршнер в Twitter заявила, что эти судебные слушания – новая стадия преследования с одной целью: усадить ее на скамью подсудимых в разгар предвыборной кампании. Экс-президент выдвинула свою кандидатуру на пост вице-президента на выборах в 2019 году.
Следующие слушания состоятся 27 мая. В рамках рассмотрения дела планируется заслушать 160 свидетелей.