Կիրականացվեն գյուղական տուրիզմի զարգացման նոր ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԿԲԱ ֆեդերացիան և ‹‹Գերմանիայի բնության պահպանության միության›› (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղն ամփոփեցին մարտ ամսին համատեղ հայտարարած դրամաշնորհային մրցույթի արդյունքները: Դրամաշնորհի տրամադրման նպատակը Հայաստանում գյուղական տուրիզմի զարգացմանը նպաստելն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկից, հայտարարված մրցույթին հայաստանյան տարբեր մարզերից դիմել են շուրջ 522 անհատ և կազմակերպություն` ներկայացնելով գյուղական տուրիզմի զարգացման վերաբերյալ իրենց ծրագրերը:
Ստացված հայտերի ամփոփման արդյունքում որոշվել է աջակցություն ցուցաբերել 5  ծրագրի, որոնց իրականացմամբ Հայաստանի մի քանի մարզերում՝ Շիրակում, Գեղարքունիքում,  Վայոց ձորում և Սյունիքում գտնվող  5 տարբեր գյուղերում հնարավոր կլինի խթանել գյուղական տուրիզմի զարգացումը՝ զբոսաշրջիկներին տրամադրվող ծառայությունների որակական և քանակական աճի շնորհիվ:
‹‹Մեր առաքելությունը միայն ֆինանսական ծառայություններ տրամադրելու մեջ չէ: Մենք ձգտում ենք Հայաստանում տնտեսության՝ հատկապես համայնքներում մեր դերն ունենալ նրանց զարգացման գործում: Ունենալով NABU-ի նման լավ գործընկեր, հպարտությամբ կարող ենք նշել, որ  մենք այդ ճանապարհով էլ շարժվել ենք և նպաստում ենք համայնքների զարգացմանը»,-իր խոսքում նշել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
ԱԿԲԱ ֆեդերացիան ստեղծվել է 2017թ.-ին, որի նպատակն է խթանել Հայաստանում նորարարական գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացմանը:

Будут реализованы новые программы развития сельского туризма
Федерация АКБА и Армянский филиал “Союза охраны природы Германии” (NABU) подвели итоги конкурса заявок на гранты, объявленного в марте. Целью предоставления гранта является содействие развитию сельского туризма в Армении.
Как сообщили Арменпресс в АКБА-Кредит Агрикольбанке, в объявленном конкурсе из разных областей Армении участвовали 522 человека и организации, представившие свои программы по развитию сельского туризма.
В результате подведения итогов полученных заявок было решено оказать содействие 5 программам, посредством которых в нескольких областях Армении -Шираке, Гегаркунике, ВайоцДзоре и Сюнике, в 5 разных селах благодаря качественному и количественному росту предоставляемых туристам услуг, можно будет стимулировать развитие сельского туризма.
“Наша миссия не только в предоставлении финансовых услуг. Мы стремимся иметь свою рольв экономике в Армении, особенно в общинах, в их развитии. Имея такого хорошего партнера, как NABU, с гордостью можем отметить, что мы двигались этим путем,и мы способствуем развитию общин”,-отметил в своей речи генеральный исполнительный директор АКБА-Кредит Агриколь Банка Акоп Андреасян.
Федерация АКБА создана в 2017 году. Цель - стимулировать развитие инновационного сельского хозяйства и сельских общин в Армении.