ԱՄՆ-ում բողոքի երթեր են անցկացվել աբորտների իրավունքի սահմանափակման դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբորտների իրավունքի սահմանափակման դեմ երթեր են տեղի ունեցել ամբողջ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Դժգոհության ալիք Է առաջացրել ավելի վաղ Ալաբամայի նահանգում ընդունված օրենքը, որն առավելագույնս սահմանափակում Է կանանց աբորտի իրավունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նման մի բողոք Է տեղի ունեցել նաեւ Վաշինգտոնում Գերագույն դատարանի մոտ, որը 46 տարի առաջ վճիռ Է կայացրել «Ռոուն ընդդեմ Ուեյդի» հանրահայտ գործով: Այն սահմանել Է աբորտի իրավունք համադաշնային մասշտաբով: Նահանգների մեծ մասը, սակայն, մտցրել Է որոշակի սահմանափակումներ:
50-ից ավելի կազմակերպություններ են միավորվել #ԴադարեցնելԱրգելքները հեշթեգի եւ «Իմ մարմինը՝ իմ ընտրությունը» կարգախոսների ներքո: ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում բողոքի ակցիային մասնակցել են հարյուրավոր ակտիվիստներ եւ նույնիսկ նախագահի մի շարք թեկնածուներ Դեմոկրատական կուսակցությունից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В США прошли марши против ограничения прав на аборты
Марши против ограничения прав на аборты прошли в понедельник по всем Соединенным Штатам Америки. Волну недовольства вызвал принятый накануне в штате Алабама закон, максимально ограничивающий права женщин на аборт.
Один из таких протестов состоялся и у Верховного суда в Вашингтоне, который 46 лет назад вынес решение по знаменитому делу "Роу против Уэйда". Оно установило право на аборт в общефедеральном масштабе. Большинство штатов, однако, ввели определенные ограничения,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Более 50 организаций объединились под хештегом #ОстановитьЗапреты и слоганами "Мое тело – мой выбор". В американской столице протест привлек сотни активистов и даже ряд кандидатов в президенты от Демократической партии.