Դատախազությունը վերքննիչ բողոք է նախապատրաստում Քոչարյանի և մյուսների գործը կասեցնելու դատարանի որոշման դեմ
Դատախազությունը վերքննիչ բողոք է նախապատրաստում Քոչարյանի և մյուսների
գործը կասեցնելու դատարանի որոշման դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ; ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 6-րդ հոդվածի 10.1-րդ կետի իմաստով քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին դատարանի որոշումը հանդիսանում է գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտ: Ինչպես հաղորդում  է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ օրենսգրքի 427-րդ հոդվածի առաջին մասի համաձայն առաջին ատյանի դատարանի` գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, սակայն նույն օրենսգրքի 376.1 հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ առաջին ատյանի դատարանների՝ գործով վարույթը կասեցնելու որոշումները վերաքննության կարգով բողոքարկման ենթակա են:
Այս իմաստով 2008թ. մարտի 1-ին և 2-ին կատարված իրադարձությունների վերաբերյալ անջատված և դատարան ուղարկված քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու վերաբերյալ Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կայացված դատական ակտի դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնելն իրավաչափ է:
ՀՀ դատախազությունում ուսումնասիրվել է նշված դատական ակտը և ներկայումս նախապատրաստվում է վերջինիս դեմ ՀՀ վերաքննիչ դատարան ներկայացվելիք բողոքը»,- գրել է նա:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի մայիսի 20-ի որոշմամբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի եւ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցվել է եւ ուղարկվել Սահմանադրական դատարան:

Prosecutor’s Office prepares complaint against court decision to suspend the case of Kocharyan and others
Prosecutor’s Office prepares complaint against court decision to suspend the case of Kocharyan
and others
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. The decision of the court suspending the proceeding of the criminal case according to Article 6 point 10.1 of the criminal code is a legal act that, in fact, gives no solution to the case, ARMENPRESS reports Advisor to the Prosecutor General of Armenia Gor Abrahamyan wrote on his Facebook page.
“Despite the fact that according to point 1 of Article 427 of the criminal code the legal act that gives no solution enters into force immediately, according to point 3 of Article 376.1 the decisions of the court of 1st instance to suspend the proceeding of cases can be appealed”, he wrote, adding that the appeal against the decision of the court of 1st instance is fully legitimate.
“The Prosecutor's Office of Armenia has examined the mentioned judicial act and at present prepares the complaint to submit to the Court of Appeal against it”, he wrote.
The court made a decision on May 20 on the stay of proceeding of the case of 2nd President of Armenia Robert Kocharyan, former Vice Prime Minister Armen Gevorgyan, former Defense Minister Seyran Ohanyan, and former Secretary General of the CSTO Yuri Khachaturov and sending it to the Constitutional Court.