Ջոկո Վիդոդոն հաղթանակ Է տարել Ինդոնեզիայի նախագահի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինդոնեզիայի գործող նախագահ Ջոկո Վիդոդոն հաղթանակ Է տարել երկրում կայացած ընտրություններում եւ պետության ղեկավար կմնա երկրորդ ժամկետով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 21-ին հայտնել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ինդոնեզիայի Կենտրոնական ընտրական հանժնաժողովի ղեկավարի հայտարարությունը:
Ինչպես նշվում Է, բոլոր քվեաթերթիկների ստուգումից հետո Վիդոդոն հավաքել Է ընտրողների ձայների 55, 5 տոկոսը: Նրա միակ մրցակից՝ ընդդիմադիր թեկնածու Պրաբովո Սուբիանտոն ապահովել Է ընտրողների 44,5 տոկոսի աջակցությունը:
Դեռ մինչեւ ընտրությունների արդյունքների հրապարակումը Սուբիանտոն պահանջել Էր անցկացնել ապրիլի 17-ին կայացած ընտրությունների անկախ ստուգում: Նրա թիմի գնահատումների համաձայն՝ ընտրական գործընթացի տարատեսակ խախտումներ են գրանցվել առնվազն 73 հազար ընտրատեղամասում, ընտրությունների գալու հրավեր չի ստացել ձայնի իրավունք ունեցող 6,7 մլն քաղաքացի:
Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել Է 80 տոկոս: Ամբողջ երկրում, որտեղ ձայնի իրավունք ունի 193 մլն մարդ, բացվել Էր ավելի քան 813 հազար ընտրական ատեղամաս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джоко Видодо одержал победу на выборах президента Индонезии
Действующий президент Индонезии Джоко Видодо одержал победу на прошедших в стране выборах и останется главой государства на второй срок. Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник Agence France-Presse со ссылкой на заявление главы индонезийской Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Как отмечается, по итогам проверки всех бюллетеней Видодо набрал 55,5% голосов избирателей. Его единственный соперник - оппозиционный кандидат Прабово Субианто - заручился поддержкой 44,5% избирателей.
Еще до оглашения результатов Субианто потребовал провести независимую проверку состоявшихся выборов. По оценкам его команды, различные нарушения избирательного процесса были зафиксированы как минимум на 73 тыс. участках, приглашения прийти на выборы не получили около 6,7 млн имеющих право голоса.
Всеобщие выборы прошли в Индонезии 17 апреля. Граждане выбирали президента, депутатов двух палат парламента, местных законодателей. Всего в выборах участвовали почти 240 тыс. кандидатов, которые претендовали на 20 тыс. мест. Явка превысила 80% из 193 млн человек, имеющих право голоса. По всей стране было открыто свыше 813 тыс. избирательных участков.