Փաստաբանը հայտնում է Քոչարյանի և մյուսների գործով վարույթի կասեցման ու ՍԴ ուղարկվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի,  ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի եւ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ գործի վարույթը դատարանի որոշմամբ կասեցվել և ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանը:
«Ինձ դատարանից տեղեկացրել են, որ գործը կասեցվել է Սահմանադրական դատարան ուղարկելու հիմքով»,-ասաց նա:
Գլխավոր դատախազությունից նշեցին, որ այդ մասին դեռ տեղեկություն չունեն։
2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նրանք այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել, Յուրի Խաչատուրովը 5 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ է արձակվել, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորվել էր: Մայիսի 18-ին դատարանի որոշմամբ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ արձակվեց՝ հաշվի առնվելով Արցախի նախկին և ներկա նախագահների միջնորդությունը:

Lawyer informs about stay of proceedings in the case of Kocharyan and others and sending them to Constitutional Court
Lawyer informs about stay of proceedings in the case of Kocharyan and others and sending
them to Constitutional Court
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. The court has made a decision on the stay of proceeding of the case of 2nd President of Armenia Robert Kocharyan, former Vice Prime Minister Armen Gevorgyan, former Defense Minister Seyran Ohanyan, and former Secretary General of the CSTO Yuri Khachaturov and sending it to the Constitutional Court, Seyran Ohanyan’s lawyer Inesa Petrosyan told ARMENPRESS.
“ I was informed from the court that the case has been suspended on the grounds of sending it to the Constitutional Court”, she said.
Prosecutor General’s Office has no information about it yet.
The 4 are accused of overthrowing the constitutional order during March 2008 unrest. Only Robert Kocharyan was detained, but was released on March 18 given the personal guarantees of the present and former Presidents of Artsakh.