Մեքքայում արտակարգ գագաթնաժողով կանցկացվի Արաբական պետությունների լիգայի հովանու ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական պետությունների լիգան (ԱՊԼ) մայիսի 30-ին Սաուդյան Արաբիայում արտակարգ գագաթնաժողովի հրավերներ Է ուղարկել կազմակերպության երկրների ղեկավարներին, որը նվիրված կլինի Պարսից ծոցի իրադրությանը նավթային օբյեկտների վրա կատարված հարձակումներից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է համարաբական կազմակերպության հայտարարության մեջ: «ԱՊԼ-ի քարտուղարությունը Սաուդյան Արաբիայի թագավորի անունից հրավերներ Է ուղարկել արաբական պետությունների ղեկավարներին՝ մասնակցելու 2019 թվականի մայիսի 30-ին Մեքքայում անցկացվելիք արտահերթ գագաթնաժողովին»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
ԱՊԼ-ի տվյալներով՝ գագաթնաժողովում քննարկվելու են լցանավերի վրա գրոհները Արաբական Միացյալ Էմիրությունների տարածքային ջրերում, ինչպես նաեւ «Անսար Ալլահ» շարժումից եմենցի ապստամբների (հուսիներ) հարձակումները Սաուդյան Արաբիայի նավթային պոմպակայանների վրա: Համարաբական կազմակերպությունում այն կարծիքին են, որ այդ միջադեպերը «վտանգավոր հետեւանքներ կունենան տարածաշրջանում եւ աշխարհում խաղաղության ու անվտանգության համար, ինչպես նաեւ նավթի մատակարարումների ու համաշխարհային նավթաշուկաների համար»:
ԱՊԼ-ում պարզաբանել են, որ գագաթնաժողովների մասին դրույթը բարձր մակարդակի հանդիպումների անցկացում Է ենթադրում տարեկան մեկ անգամ մարտ ամսին: Միեւնույն ժամանակ, արաբական երկրների ազգային անվտանգության հետ կապված հարցերի ի հայտ գալու դեպքում կարելի Է գումարել նաեւ արտահերթ գագաթնաժողովներ, եթե նման նախաձեռնությամբ հանդես գա անդամ պետություններից մեկը: Սաուդյան Արաբիայի Սալման բեն Աբդել Ազիզ ալ Սաուդ թագավորն ավելի վաղ դիմել Էր արաբական աշխարհի ղեկավարներին՝ առաջարկելով մայիսի 30-ին Մեքքայում արտակարգ գագաթնաժողով անցկացնել Իրանի հետ հարաբերությունների սրման ֆոնին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Мекке пройдет экстренный саммит под эгидой ЛАГ
Лига арабских государства (ЛАГ) разослала приглашения лидерам стран организации на экстренный саммит 30 мая в Саудовской Аравии по ситуации в Персидском заливе после нападений на нефтяные объекты. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в заявлении панарабской организации.
"Секретариат ЛАГ разослал приглашения от имени короля Саудовской Аравии лидерам арабских государств для участия во внеочередном саммите в Мекке в четверг, 30 мая 2019 года", - говорится в сообщении.
По данным ЛАГ, на саммите будут обсуждаться атаки на танкеры в территориальных водах ОАЭ, а также нападения йеменских повстанцев из движения "Ансар Алла" (хуситы) на нефтяные насосные станции в Саудовской Аравии. В панарабской организации полагают, что эти инциденты будут иметь "опасные последствия для мира и безопасности в регионе и мире, а также (для) поставок нефти и мировых нефтяных рынков".
В ЛАГ пояснили, что положение о саммитах предполагает проведение встреч в верхах раз в год в марте. В то же время, в случае появления вопросов, связанных с национальной безопасностью арабских стран, можно созывать и внеочередные саммиты, если с такой инициативой выступит одно из государств-членов.
Король Саудовской Аравии Салман бен Абдель Азиз Аль Сауд ранее обратился к лидерам арабского мира с предложением провести экстренный саммит в Мекке 30 мая на фоне обострения отношений с Ираном.