Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանը մեկնաբանեց խափանման միջոցը փոխելու մասին դատարանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանեց խափանման միջոցի վերաբերյալ դատարանի որոշումը:
«Լավատեսական սցենարն այն կլիներ, որ գործը կարճվեր, վատատեսական սցենարը՝ երաշխավորության ընդունումը: Տեղի ունեցավ վատատեսական սցենարը: Ամեն դեպքում, մենք շարունակում ենք պնդել, որ կա ռիսկ արդարադատությանը խոչընդոտելու, ցանկանում ենք տեսնել պետության գործողություններն այդ ռիսկը վերացնելու ուղղությամբ: Մոտակա րոպեների ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը ազատ կարձակվի մեկուսարանից»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Արամ Օրբելյանը:
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, որոշեց փոխել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը՝ անձնական երաշխավորությամբ: Որոշումը հրապարակվելուց հետո դատարանի դիմաց հավաքված`Քոչարյանի դեմ արտահայտվող ակցիայի մասնակիցներն իրենց դժգոհությունը հայտնեցին: Տարբեր վանկարկումներով նրանք դեմ էին արտահայտվում դատարանի որոշմանը:
Իսկ ակցիայի մյուս խումբ մասնակիցները, որոնք արդեն մեկ շաբաթից ավելի է հավաքվում են դատարանի բակում՝ հաջակցություն Քոչարյանի, միացրեցին երաժշտություն ու սկսեցին պարել:
Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումը հրապարակվեց մայիսի 18-ին, նիստերի դահլիճում ներկա էին Քոչարյանի որդիները, պաշտպանական խումբը: Կալանքը փոխելու հարցով անձնական երաշխավորություն էին ներկայացրել Արցախի գործող և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանը և Արկադի Ղուկասյանը. նրանք դատարանի դահլիճ էին ժամանել մայիսի 16-ին: Նախագահները երաշխավորեցին, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը դադարեցվելու դեպքում նա կդրսևորի պատշաճ վարքագիծ, չի խոչընդոտի գործի քննությանը, չի խուսափի վարույթ իրականացնող մարմին ներկայանալուց, չի կատարի Քրեական օրենսգրքով չթույլատրված արարք, կներկայանա դատարան և կկատարի դատավարական պարտականությունները:
Համաձայն Datalex տեղեկատվական համակարգում հրապարակված մեղադրական եզրակացության՝ Ռոբերտ Քոչարյանը 1998թապրիլի 9-ից մինչեւ 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը, ինչպես նաեւ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս ԷսՍի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից եւ տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, 2008 թվականի փետրվարին եւ մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927000000 ՀՀ դրամին համարժեք 3000000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։

Адвокат Роберта Кочаряна прокомментировал решение суда об изменении меры пресечения
Адвокат второго президента  РА  Роберта  Кочаряна  Арам Орбелян прокомментировал решение  суда об изменении меры  пресечения.
«Оптимистичным было бы  решение о пресечении дела, а пессимистичным – принятие  ходатайства. Принят пессимистичный  вариант решения. В любом случае, мы  продолжаем настаивать, что  существует риск препятствования  правосудию, и хотим  видеть действия  государства по устранению этого риска. В течение  ближайших минут Роберт Кочарян будет  освобожден из изолятора», - как  передает Арменпресс, сказал Арам Орбелян.
Ереванский  суд общей  юрисдикции ереванских округов Аван и Нор Норк под председательством судьи Давида Григоряна  огласил решение  об изменении ареста как  меры   пресечения  в отношении второго президента  РА  Роберта  Кочаряна – на основании личного поручительства.
После  оглашения  решения собравшиеся перед зданием суда участники акции -   противники Роберта  Кочаряна, бурно выразили свое недовольство таким решением, скандируя лозунги разного содержания.
А  группа сторонников Роберта Кочаряна, которая более недели не уходит с территории здания  суда, включила  музыку и стала танцевать.
Ереванский  суд общей  юрисдикции под председательством судьи Давида Григоряна  огласил решение  об изменении ареста как  меры   пресечения  в отношении второго президента  РА  Роберта  Кочаряна – на основании личного поручительства.
Суд огласил это решение   18 мая.
В зале  суда присутствовали сыновья Роберта  Кочаряна, группа адвокатов.
Личное поручительство  представили действующий и экс-президенты   Арцаха – Бако Саакян  и Аркадий   Гукасян,  которые явились в  зал сюда 16 мая.
Они лично  поручились, что в  случае прекращения  ареста в  качестве  меры  пресечения, Роберт Кочарян не будет препятствовать расследованию дела, не будет избегать  явки в орган, проводящий следствие, не  совершит поступков, непозволительных согласно УК, будет являться в суд и выполнять судебно-процессуальные  обязанности.
Согласно обвинительному заключению, опубликованному в информсистемеDatalex,  Роберт Кочарян с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая пост президента РА, свергнул конституционный строй РА, а также, используя свое должностное положение, способствуя осуществлению действий в пользу единственного участника и директора  ООО “Ти Эс ЭсЭс Си Армения” Сильвы Амбарцумян, в феврале и мае 2008 года при содействии СамвелаМайрапетяна, получил от нее взятку в особо крупных размерах - 927.000.000 драм РА  экв. 3 000 000 долларов США.