ՀՀ դատախազությունն արձագանքել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած դիրքորոշումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ դատախազությունն արձագանքել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների մայիսի 17-ի ասուլիսում ներկայացրած դիրքորոշումներին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
«Այսօր հրավիրած ասուլիսում քրեական գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները, անդրադառնալով նախորդ օրերին տեղի ունեցած՝ Ռ. Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննության ընթացքում դատախազների ներկայացրած դիրքորոշումներին, ըստ էության շարունակելով պաշտպանական կողմի որդեգրած մարտավարությունը, դատավարական գործընթացից դուրս փորձել են տարատեսակ մանիպուլյատիվ հնարքներով, իրողությունների աղճատման և խեղաթյուրման դրսևորումներով խաղալ հանրային տրամադրությունների հետ՝ այդ կերպ, թերևս, փորձելով լղոզել 3 օր շարունակ դատարանում իրենց դիրքորոշումները ներկայացնելու պայմաններում սեփական փաստարկները հիմնավորել չկարողանալու իրողությունը:
Մասնավորապես, անհիմն որակումներ են հնչել դատախազության հասցեին,  անհեթեթ մեկնաբանություններ են տրվել դատական նիստերին ՀՀ գլխավոր դատախազի մասնակցությանը, համատեքստից կտրվել և յուրովի, խիստ սուբյեկտիվ մեկնաբանությունների են արժանացվել ՀՀ գլխավոր դատախազի, դատաքննությանը մասնակցող մյուս դատախազների արտահայտած մտքերը, դատավարությունից դուրս, դեռևս ապացույցները համակցության մեջ չհետազոտված լինելու պայմաններում հրապարակել են տեսանյութերի ֆրագմենտալ կտորներ: Այս կերպ, ըստ էության, օրինական հնարավոր բոլոր միջոցներով պաշտպանություն իրականացնելու իրավունքը պաշտպանների կողմից վերածվել է ապատեղեկատվություն տարածելու, կեղծիքի և մանիպուլյացիների միջոցով հանրությանը մոլորության մեջ գցելու պլանավորված գործըթնացի:
Ստիպված ենք փաստել, որ նման ընդհանրական գործելակերպը չի կարելի որակել այլ կերպ, քան գործընթացը իրավական շրջանակներից դուրս բերելու և հուզականության տիրույթ տեղափոխելու անընդունելի վարքագիծ, որը, բացի դատաքննության գործընթացը արժեզրկելուց, հղի է նաև հանրային տրամադրություններ բորբոքելու խիստ վտանգավոր հետևանքներով: Դրանք ոչ այլ ինչ են, քան դատարանի նկատմամբ հոգեբանական, տեղեկատվական ուղղորդված ճնշումներ գործադրելու ձևեր:
Ստիպված ենք կրկնել և հիշեցնել նախօրեին դատական նիստերի դահլիճում դատավարության բոլոր մասնակիցներին ուղղված ՀՀ գլխավոր դատախազի կոչը դատական քննության ողջ ընթացքում կոռեկտություն դրսևորելու, գործընթացը բացառապես իրավական հունի մեջ պահելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Ճնշումների նման մեխանիզմներին, դատախազությանը իրավական գործընթացի տրամաբանությունից դուրս որևէ դիսկուրսի մասնակից դարձնելու սքողված նպատակներին չենք տրվելու, իսկ մեղադրողները շարունակելու են օրենքի և իրավունքի դաշտում իրենց պարտականությունների անշեղ իրականացումը:
Սակայն հանրային կարծիքի խեղաթյուրման միջոցով իբր պաշտպանություն կազմակերպելու այս ուղեգծի շարունակման պարագայում մեղադրանքի կողմը ստիպված է լինելու անհրաժեշտության դեպքում ձեռնարկել առանձին լրատվամիջոցների, սոցիալական ցանցերի կեղծ կամ իրական օգտատերերի  օժանդակությամբ գեներացվող այս կեղծիքի տարածման ու մանիպուլացման փորձերը  թույլ չտալուն և հանրությանն օբյեկտիվ տեղեկատվությամբ ապահովելուն ուղղված միջոցներ՝ մնալով օրենքի տառի պահպանմանը հավատարիմ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Прокуратура РА отреагировала на представленные адвокатами Роберта Кочаряна позиции
Прокуратура  РА  отреагировала на позиции,  представленные  адвокатами Роберта  Кочаряна 17 мая в ходе  созванной  пресс-конференции.
Об этом Арменпресс сообщили из пресс-службы Прокуратуры  РА.
«В ходе  созванной сегодня пресс-конференции защитники  Роберта Кочаряна, обратившись к позициям, представленным прокурорами  во время слушаний  по вопросу  изменения  меры  пресечения  в  отношении Роберта  Кочаряна, по сути – продолжая тактику, принятую стороной защиты,  попытались вне судебного процесса, используя различные  манипулятивные  уловки для  раскола и введения  общественности в  заблуждение,    таким образом, возможно, пытались замазать тот факт, что в течение 3 дней  им так  и не  удалось обосновать собственные  аргументы в  суде.
В  частности, прозвучали  необоснованные заявления в адрес прокуратуры, были сделаны абсурдные комментарии об участии Генерального прокурора в судебных заседаниях, оторваны  от контекста и весьма субъективно истолкованы заявления Генерального прокурора РА, других прокуроров, участвующих в судебном процессе.Вне судебного процесса – при неисследованности доказательств в  комплексе, были опубликованы фрагменты видеоматериалов. Таким образом, по сути, право адвокатов на осуществление защиты всеми законными средствами было превращено ими в  распространение дезинформации, введение  общественности  в заблуждение путем мошенничества и манипуляций.
Мы вынуждены  констатировать, что такую обобществленную  практику ведения дела нельзя охарактеризовать иначе, как неприемлемое поведение, заключающееся в выведении  процесса из правовых  рамок  и перевода егов эмоциональную сферу, что, помимо обесценивания процесса судебного разбирательства, также чревато крайне опасными последствиями разжигания общественных настроений. Это не что иное, как формы психологического, информационного давления на суд.
Вынуждены повторить и напомнить обращение Генеральной прокуратуры ко всем участникам судебного процесса – о необходимости проявлять корректность во время суда  и сохранять  атмосферу  исключительно законного процесса.
Мы  не поддадимся на  такиепопытки  давления, завуалированные  намерения   вовлечь прокуратуру вкакие-либо дискурсы, выходящие  за рамки логики, а  сторона обвинения продолжит неукоснительно  выполнять свои обязанности в рамках права и закона.
Тем не менее, в случае продолжения этого способа искажения  общественного мнения, сторона обвинения будет вынуждена при необходимости  принять меры,  чтобы  воспрепятствовать  распространению и генерированию  этого фальсификата путем отдельных СМИ, соцсетей, фейковых или реальных пользователей, и обеспечить предоставление общественности объективной информации – оставаясь верными букве закона», - говорится в  обращении.