Տիգրան Խաչատրյանը դեղ արտադրողների հետ քննարկել է ոլորտի խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է դեղագործության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ոլորտի խնդիրները («Երևանի քիմիա-դեղագործական ֆիրմա», «Էսկո ֆարմ», «Թի-ֆարմա», «Լիկվոր», «Մեդիկալ Հորիզոն», «Տոնուս-լես», «Թուֆենքչի գրուպ», «Ֆարմատեք»)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դեղ արտադրողները ներկայացրել են միջազգային GMP` պատշաճ արտադրական գործունեության չափանիշներին համապատասխանելու հավաստագրի ստացման հետ կապված խնդիրները։
Ի թիվս ոլորտի այլ խնդրահարույց հարցերի՝ քննարկվել են դեղերի գրանցման, վերագրանցման և դրանց վճարների հետ կապված խնդիրները։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարն ընկերությունների ղեկավարների հետ քննարկել է նախորդ տարվա ընթացքում գրանցված արտադրության և արտահանման ծավալները և դինամիկան, դրանց նպաստող կամ խոչընդոտող պատճառները։
Հանդիպման ընթացքում բարձրացվել են նաև արտահանման և  մարքեթինգի հետ կապված որոշ խնդիրներ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ «ՀՀ դեղ արտադրողների միությունը» կներկայացնի  խնդիրների և առաջարկությունների ամփոփաթերթ։
Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ խնդիրները կդասակարգվեն ըստ կարգավորման առաջնահերթության և ոլորտի ներկայացուցիչները պարբերաբար կտեղեկացվեն դրանց լուծման առաջընթացի վերաբերյալ։
Դեղ արտադրողները շնորհակալություն են հայտնել քննարկման և նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցության համար։

Тигран Хачатрян обсудил проблемы сферы с производителями лекарств
Министр экономического развития и инвестиций Республики Армения Тигран Хачатрян встретился с представителями фармацевтического сектора для обсуждения проблем отрасли («Ереванская химико-фармацевтическая фирма», «Эссо Фарм», «Фармацевтика», «Ликвор», «Медиал горизонт», «Тонус», «Туфенчич Групп», «Фармтех»).
Сотрудник департамента информации и общественных связей Министерства экономического развития и инвестиций Армении сообщил «Арменпресс», что производители лекарств представили проблемы, связанные с получением сертификата соответствия международным стандартам GMP.
Среди других вопросов в этой области обсуждались вопросы, связанные с регистрацией, перерегистрацией и оплатой лекарств.
Министр экономического развития и инвестиций обсудил с руководителями компаний объем и динамику производства и экспорта, зарегистрированных в предыдущем году, а также причины их вклада или препятствия.
В ходе встречи были также подняты некоторые вопросы, связанные с экспортом и маркетингом. Достигнута договоренность о том, что «Союз производителей лекарств Республики Армения» представит резюме вопросов и рекомендаций.
Тигран Хачатрян отметил, что проблемы будут отсортированы в соответствии с приоритетами урегулирования, и представители сферы будут регулярно информироваться о ходе их решения.